NewsyLubisz czereśnie? Jeśli masz takie objawy, to natychmiast przestań je jeść

Lubisz czereśnie? Jeśli masz takie objawy, to natychmiast przestań je jeść

Spożywanie czereśni - Pyszności; Foto Canva.com
Spożywanie czereśni - Pyszności; Foto Canva.com
13.06.2023 11:07, aktualizacja: 13.06.2023 11:41

Jesteś fanem czereśni? Kto nim nie jest. To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sezonowych owoców. Fani czereśni nie mają jednak lekko. To, co może przerażać, to bez wątpienia wysoka cena (na szczęście sezon na czereśnie już się rozkręca) i niektóre przeciwwskazania. Jeśli zauważyłeś takie objawy, w przypadku swojego organizmu, to znak, że czereśnie nie są dla ciebie. Kto i dlaczego nie powinien ich spożywać?

Ceny sezonowych owoców mogą budzić pewnego rodzaju przerażenie. Jednak warto podkreślić, że sezon na czereśnie stopniowo się rozkręca, przez co są już nieco tańsze niż jeszcze jakiś czas temu. To znak, by sięgnąć po ten popularny owoc. Jednak, pewien niepokój może wzbudzić tu fakt, że czereśnie nie są owocem, który może spożywać każdy. Kto nie powinien jeść czereśni i dlaczego? Sprawdź szczegóły, zanim wyruszysz na targ lub do pobliskiego warzywniaka.

Dlaczego warto jeść czereśnie?

Nie powinno być absolutnie żadnym zaskoczeniem to, że czereśnie to jeden z najpopularniejszych i najsmaczniejszych owoców. Na uwagę zasługuje również fakt, że te owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów. A są to przede wszystkim potas, fosfor, wapń, magnez, siarka, chlor, sód, cynk, mangan, żelazo, miedź i jod. Ponadto, czereśnie są bogate w witaminy, takie jak witamina C, witamina A, witamina PP oraz witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B5, B6 i B12. Jednak nie tylko ich wartość odżywcza jest imponująca - czereśnie składają się w aż 80 procentach z wody, co sprawia, że są doskonałym orzeźwieniem. Oprócz tego, czereśnie nie tylko smakują wyśmienicie, ale również są korzystne dla zdrowia.

Warto jest się zastanowić przed spożyciem czereśni - Pyszności; foto: Canva
Warto jest się zastanowić przed spożyciem czereśni - Pyszności; foto: Canva

Czereśnie - przeciwwskazania. Jeśli masz takie objawy, to przestań je jeść!

Kto nie powinien jeść czereśni? To szczególnie ważne, bo mimo korzystnego działania tych owoców, mogą zdarzyć się takie przypadki, w których organizm reaguje negatywnie na spożycie tych owoców. Jeśli zauważyłeś u siebie te objawy, to niestety, ale musisz odstawić czereśnie i sięgnąć po inne sezonowe owoce.

Szklanka z czereśniami - Fot. Pixabay
Szklanka z czereśniami - Fot. Pixabay

Czereśnie nie są wskazane w przypadku, gdy:

  • masz wrażliwy żołądek,
  • twój przewód pokarmowy jest wrażliwy i cierpisz na wrzody,
  • masz biegunkę,
  • cierpisz na nadwrażliwe jelita - w tym przypadku należy obgotować surowe czereśnie,
  • planujesz spożycie posiłki ciężkostrawne, bogatymi w rośliny strączkowe,
  • chcesz jeść mięso - owoce spowalniają trawienie białka, które jest zawarte w mięsie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także