NewsyCzy ziemniaki są rzeczywiście tuczące? Przygotuj je w ten sposób, a wręcz pomogą w odchudzaniu

Czy ziemniaki są rzeczywiście tuczące? Przygotuj je w ten sposób, a wręcz pomogą w odchudzaniu

czy ziemniaki tuczą - Pyszności; Foto: Canva
czy ziemniaki tuczą - Pyszności; Foto: Canva

09.10.2022 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W potyczce między ziemniakami a ryżem o miano zdrowego ,,dodatku do kotleta", już dawno wygrał ten drugi. Z jakiegoś powodu kartofle stały się, można powiedzieć, wrogiem numer jeden w poradach dietetycznych szeptanych między odwiedzającymi siłownie. Czy ziemniaki tuczą? Czy są niezdrowe? A może ich zszargana opinia jest po prostu wynikiem pomyłki, lub jakiegoś lobby ryżowego?

Kiedy zastanawialiśmy się skąd tak naprawdę wzięła się opinia o tuczących właściwościach ziemniaków, przyszła nam do głowy oczywista odpowiedź. Kartofle kojarzą nam się z frytkami z toną soli, z mocno maślanym puree lub oczywiście z chipsami.

Gniecione ziemniaki z czosnkiem- Pyszności
Gniecione ziemniaki z czosnkiem- Pyszności

Nic więc dziwnego, że nasuwa nam się proste skojarzenie. Ziemniaki to coś niezdrowego. Ale czy na pewno?

Czy ziemniaki tuczą?

Nie mówiąc zagadkami i nie owijając w bawełnę, trzeba postawić prostą odpowiedź na te pytanie. Ziemniaki NIE są tuczące. w 100g kartofli znajduje się między 60 a 70 kcal, co daje niemal dwukrotnie niższy wynik od kcal zawartych w ryżu i cztery razy mniej niż w 100g grochu.

Idąc dalej: ziemniaki zawierają błonnik i skrobię ziemniaczaną, odpowiedzialne kolejno za trawienie i uczucie długiego nasycenia. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że odpowiednio przygotowane ziemniaki mogą być wsparciem w odchudzaniu!

No właśnie - odpowiednio przygotowane

Jeśli ugotujemy ziemniaki na parze, ze skórką i bez dodatku masła, możemy śmiało stwierdzić, że są one naprawdę zdrowe. Nadadzą się i dla chorych na nadciśnienie, i dla stosujących diety lekkostrawne, jak również dla cierpiących na celiakię, ze względu na ich bezglutenowość.

czy ziemniaki tuczą - Pyszności; Foto: Pexels
czy ziemniaki tuczą - Pyszności; Foto: Pexels

Diabeł tkwi w szczegółach. Ziemniaki usmażone podwoją swoją kaloryczność. Zbyt grubo obrane stracą witaminy i minerały zawarte w skórce. A podane z dodatkiem masła, soli i skwarków? Cóż, nie trzeba chyba nawet odpowiadać na te pytanie!

Ryż kojarzony jest z czymś zdrowym, kuchnią japońską i cateringami dietetycznymi. Tymczasem przetworzone ziemniaki w postaci chipsów czy frytek niszczą dobre imię tego warzywa, które wcale nie jest tuczące!

Jeśli macie akurat cheat day, albo po prostu lubicie czasem zrobić sobie przerwę od wszelkich diet, sprawdźcie ten pyszny przepis z naszego kanału na Youtube!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także