PrzepisCzy zupki chińskie są szkodliwe? Czy są tuczące i ile mają kalorii?

Czy zupki chińskie są szkodliwe? Czy są tuczące i ile mają kalorii?

Czy zupki chińskie są szkodliwe? Czy są tuczące i ile mają kalorii?
Paulina

21.06.2022 10:16, aktual.: 12.04.2023 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We współczesnym świecie, gdzie rytm naszego życia jest bardzo szybki, to dania instant stały się świetnym rozwiązaniem problemu braku czasu na przygotowanie normalnego jedzenia. Zupka chińska jest jednym z częstszych naszych wyborów. Czy na pewno dobrym, czy zupki chińskie są szkodliwe? Ile wartości i kalorii dostarczy nam takie danie?

Skład zupki chińskiej - Czy zupki chińskie są szkodliwe?

Zalejesz wrzątkiem proszek, poczekasz chwilę i już masz gotowe danie na obiad. Co musi znajdować się w takiej mieszance, że w zaledwie kilka minut jest gotowa? Wszystkie tanie zupki chińskie powstają w wyniku odwodnienia. Jest to proces, który pozbawia ten posiłek wszystkich składników odżywczych. Ich miejsce zajmują dodatki chemiczne. Gdybyśmy mieli je wszystkie wymienić, nie starczyłoby nam miejsca.

Natomiast weźmy pod uwagę sam makaron w takiej zupce. Składniki, jakie się tam znajdują to między innymi: tłuszcz palmowy, sól, skrobia modyfikowana, przeciwutleniacze.  Zestawiając to ze zwykłym makaronem, który dajemy w domu do rosołu, to w jego skład  wchodzi tylko mąka pszenna. Od razu możemy odpowiedzieć sobie, co będzie dla nas lepszym wyborem.

Obraz

Ile kalorii ma zupka chińska?

Makaron błyskawiczny jest kaloryczny, a więc jego ciągłe spożywanie w nadmiarze może doprowadzić do nadwagi i w końcu otyłości, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Jedna taka zupka z tego typu makaronem to aż 330 kcal. Taką kaloryczność wynika z dużej ilości makaronu oraz dodatku tłuszczu i to najczęściej wyjątkowo niezdrowy, rafinowany olej palmowy. Z reguły makaron błyskawiczny ma wysoki indeks glikemiczny, co w ciągu godziny po spożyciu spowoduje zwiększone uczucie głodu. Jednym słowem nie najemy się i za chwilę będziemy chcieli kolejną przekąskę.

Obraz

Zupka chińska na obiad

Dania instant są prawdziwym ratunkiem, kiedy chodzi o to, żeby zjeść cokolwiek na obiad. Jednak zadbanie o to, żeby takie dni stanowiły mniejszość, jest w naszych rękach. Oczywiście istnieją również zupki, które mają lepszy skład, ale raczej nie będą zalecane przez dietetyków. Warto pomyśleć jak zarządzać czasem tak, aby by znaleźć go na przygotowanie pełnowartościowych posiłków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także