NewsyW tym markecie kupisz najtańsze jajka na Wielkanoc. Aż trudno uwierzyć

W tym markecie kupisz najtańsze jajka na Wielkanoc. Aż trudno uwierzyć

Freepik
Freepik

03.04.2023 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprawdziliśmy, gdzie można nabyć najtańsze jajka. Markety ruszyły z promocjami wielkanocnymi, tym samym wiele z nich obniżyło ceny jajek. Część z ofert wkrótce wygaśnie, więc jeśli chcesz nabyć jajka w okazyjnej cenie, rzuć okiem na nasz przegląd. Poniżej przedstawiamy aktualne ceny w popularnych sieciach handlowych: Biedronce, Lidlu, Auchanie, Carrefourze, Kauflandzie, Aldim i Netto. 

Ekologiczne, z chowu na wolnym wybiegu czy ściółkowe, a nawet przepiórcze. Oferta jest szeroka, zakres cen również. Chcąc nabyć jajka w promocyjnej cenie, upewnij się, że posiadasz kartę lojalnościową danego sklepu - w większości promocje są skierowane wyłącznie dla ich posiadaczy. Z zestawienia wynika, że 10 sztuk najtańszych jajek - ściółkowych - kupimy już za lekko ponad 6 zł. Ceny droższych - ekologicznych - zaczynają się od ok. 8 zł wzwyż. Sprawdź, gdzie nabyć najtańsze jajka.

Wielkanoc 2023. Gdzie kupimy najtańsze jajka? Przegląd cen z popularnych sklepów

 • Biedronka: od 3 do 8 kwietnia kupimy 9 sztuk jaj od kur z chowu ekologicznego za 9,49 zł. W tym przypadku wprowadzono limity: posiadając kartę Moja Biedronka, nabyć można dwa opakowania na dzień.
 • Lidl: 10 sztuk jaj od kury złotej nioski (M, klasa A) kosztuje 6,35 zł pod warunkiem zakupu dwóch zgrzewek. Natomiast za 8 sztuk jaj ekologicznych, również przy zakupie dwóch wytłaczanek zapłacić trzeba 8,89 zł. Promocja obowiązuje od 3 do 5 kwietnia.
 • Auchan: do 8 kwietnia za niecałe 20 zł można nabyć 20 sztuk jaj (L) od kur z wolnego wybiegu. Hipermarket ma również w swojej ofercie m.in. jaja przepiórcze - 16 sztuk za 10, 39 zł oraz ekologiczne za 7,85 zł (6 sztuk) lub 10 sztuk za 14 zł.
 • Carrefour: do 10 kwietnia ekologiczne jajka (10 szt.) kupimy za 12,99 zł. Na promocji są również jaja z chowu na wolnym wybiegu (M). Zgrzewka kosztuje 17,99 zł, a znajduje się w niej 20 sztuk jaj.
 • Kaufland: przy zakupie dwóch opakowań jaj z chowu na wolnym wybiegu (klasa M) zapłacimy 8,49 zł. W jednym opakowaniu znajduje się 10 sztuk jaj. Cena regularna, przy zakupie jednej zgrzewki, wynosi 10,49 zł. Natomiast 10 sztuk jaj ściółkowych białych (klasa L) kosztuje 8,99 zł. Promocja obowiązuje od 5 do 12 kwietnia.
 • Aldi: 10 sztuk jaj ekologicznych kosztuje 12,99 zł, a z chowu na wolnym wybiegu - 10,49 zł. Są to ceny regularne.
 • Netto: do 10 kwietnia cena 10 sztuk jaj z chowu na wolnym wybiegu (M) wynosi 7,99 zł. Zgrzewka tych w rozmiarze "L" jest droższa o 1 zł. 10 sztuk jaj ściółkowych kosztuje: M - 6,49 zł i L - 7, 79 zł.
Gdzie są najtańsze jajka? Sprawdziliśmy gazetki promocyjne m.in. w Carrefourze (po lewej) i Lidlu (po prawej) - Pyszności; Fot. carrefour.pl/lidl.pl
Gdzie są najtańsze jajka? Sprawdziliśmy gazetki promocyjne m.in. w Carrefourze (po lewej) i Lidlu (po prawej) - Pyszności; Fot. carrefour.pl/lidl.pl

A, B, C. Co mówią nam te litery na jajkach?

Co oznaczają litery A, B i C, znajdujące się na opakowaniach jaj? To tzw. klasy, czyli oznaczenia jakościowe, które określają jakość jaja w oparciu o jego wygląd, świeżość i właściwości organoleptyczne (np. smak, zapach). Warto jednak wziąć pod uwagę, że klasy nie określają zawartości składników odżywczych w jajach ani nie gwarantują bezpieczeństwa żywności. Dlatego ważne jest, aby kupować jaja od zaufanych źródeł i przechowywać je odpowiednio, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia.

 • Jaja klasy A to najwyższa jakość, posiadają jasną i jednolitą skorupkę, regularny kształt oraz ścisłą błonę wewnętrzną, która zapobiega wnikaniu powietrza i zapachów. Żółtko i białko powinny być w pełni skondensowane i posiadać właściwy zapach.
 • Jaja klasy B to jakość niższa niż klasy A, ale nadal nadające się do spożycia. Mogą mieć lekko nierówną skorupkę lub nieco odkształcony kształt, ale muszą mieć całkowicie zintegrowaną błonę wewnętrzną. Żółtko i białko mogą być nieco rozproszone, ale nadal powinny być spożywcze.
 • Jaja klasy C to najniższa jakość i są zwykle używane do przetworzenia (np. do produkcji ciastek lub makaronu). Mogą mieć nierówną skorupkę, zgniłe lub uszkodzone błony, a żółtko i białko mogą być wyraźnie rozdzielone.

Kod na skorupce jajka. Co oznacza?

Numer kodu na skorupce to identyfikator jaja, który zawiera informacje o jego produkcji. Składa się z kilku cyfr i liter. Dzięki niemu można poznać informacje o tym, jakie warunki hodowlane miały kury, które zniosły jajko oraz gdzie i kiedy zostało ono wyprodukowane. Jaja kurze klasy A, czyli przeznaczone do handlu detalicznego, muszą być oznaczone na skorupie takimi numerami wyróżniającymi. Przykładowo, jeżeli jajko posiada na skorupce kod: 1-PL 10101325 - oznacza on kolejno:

 • 1 - system hodowli: "0"- jaja z produkcji ekologicznej, "1"- z chowu na wolnym wybiegu, "2" - z chowu ściółkowego, a "3" - z chowu klatkowego;
 • PL - kraj pochodzenia;
 • 10 - województwo, w którym działa ferma;
 • 10 - kod powiatu;
 • 13 - zakres i rodzaj działalności firmy;
 • 25 - kod fermy w danym powiecie;

Zobacz także nasz wielki test chrzanów z supermarketów 2023. Który z nich jest najlepszy?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także