PrzepisGroźny pasożyt zaatakował jego mózg. Mężczyzna przy jedzeniu popełnił błąd, który zdarza się wielu

Groźny pasożyt zaatakował jego mózg. Mężczyzna przy jedzeniu popełnił błąd, który zdarza się wielu

Tasiemiec. Fot. AdobeStock
Tasiemiec. Fot. AdobeStock
16.06.2023 09:23, aktualizacja: 16.06.2023 10:12

Sezon letni to czas, gdy na targach i w sklepach znaleźć możemy świeże owoce i warzywa. Również w lasach zaczynają pojawiać się grzyby i owoce. Wielu z nas zapomina jednak, że po przyniesieniu ich do domu należy dokładnie je umyć. Pomoże to nie tylko w usunięciu zanieczyszczeń, ale zmniejsza też ryzyko groźnych chorób. Ten mężczyzna o tym zapomniał, a za swój błąd słono zapłacił.

Świadomość Polaków w obszarze żywności jest coraz większa, jednak wciąż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieumycie owoców i warzyw może być naprawdę groźne dla naszego zdrowia i życia. Doktor Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna, która gościła w "Dzień Dobry TVN" wystosowała do nas specjalny apel. Co jej zdaniem powinniśmy robić? Sprawdźmy.

Nie umył owoców. Pasożyt zaatakował jego mózg

Mycie owoców i warzyw jest bardzo ważne, o czym przekonał się na własnej skórze ten mężczyzna. Skarżył się na bóle głowy, więc wybrał się na badanie rezonansu mózgu. Efekt wprawił w osłupienie nie tylko jego, ale i wielu internautów. Na zdjęciu z badania było bowiem widać pasożyty. Okazało się, że mężczyzna jadł nieumyte owoce, przez co teraz cierpi na bąblowicę - chorobę pasożytniczną wywołaną przez tasiemce. Najczęściej bytują one na owocach leśnych.

W Polsce tego pasożyta nabawia się nawet 40 osób rocznie. Bąblowicą zarażamy się drogą pokarmową poprzez zjedzenie zanieczyszczonej żywności (np. nieumytych owoców lub warzyw), wypicie skażonej jajami tasiemca wody oraz przeniesienie do ust jaj znajdujących się na sierści chorego zwierzęcia.

Jest to bardzo ciężkie do wyleczenia. Mówimy tutaj o owocach jagodowych, na które teraz jest sezon. Nie ma się czego obawiać - w warzywach i owocach jest tyle dobroci, że jeśli je odpowiednio umyjemy, to unikniemy tych wszystkich bakterii

- mówi w rozmowie z "Dzień dobry TVN" doktor Hanna Stolińska.

Niezależnie od tego, czy są to owoce leśne, czy kupione na targu bądź w super markecie owoce i warzywa, powinniśmy zawsze przepłukiwać je ciepłą wodą.

Jakie są objawy tasiemca?

  • biegunki i zaparcia,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha,
  • przelewanie w brzuchu,
  • brak apetytu,
  • spadek wagi,
  • niedokrwistość związana z niedoborem witaminy B12,
  • reakcje skórne,
  • zauważalne gołym okiem człony tasiemca,
  • rozdrażnienie i niepokój.

W przypadku podejrzenia obecności tasiemca należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Jagody. Fot. Pixabay
Jagody. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także