PoradyHerbata miętowa na ból brzucha? Nie popełniaj tego błędu

Herbata miętowa na ból brzucha? Nie popełniaj tego błędu

herbata miętowa na ból brzucha? - Pyszności; foto; Canva
herbata miętowa na ból brzucha? - Pyszności; foto; Canva

04.05.2023 08:59, aktual.: 16.03.2024 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ból brzucha to nieprzyjemna dolegliwość, która zdarza się każdemu z nas. Naturalnym środkiem stosowanym na tę przypadłość była zawsze herbata miętowa. Przekonywały nas do niej nasze babcie, które otrzymały te porady już od wcześniejszych pokoleń. Pytanie jednak brzmi, czy ktoś tu po drodze nie popełnił znaczącego błędu?

Ziołolecznictwo jest wspaniałym sposobem na uniknięcie sięgania po silne i obciążające wątrobę medykamenty. Stosowane w odpowiednich przypadkach — dalekich od tych, które propagują pseudospecjaliści medyczni — potrafi zdziałać cuda.

Jednym z najpopularniejszych wywarów przyrządzanych na różne dolegliwości była zawsze herbata miętowa. O jej wpływie na ból brzucha od lat mówiło się z dużym uznaniem. Czy słusznie? Niestety, nie zawsze. Jak wykazują badania, mięta nie jest żadnym panaceum na ból brzucha. Co więcej, w niektórych przypadkach może nawet pogorszyć sytuację.

herbata miętowa - Pyszności; foto: Canva
herbata miętowa - Pyszności; foto: Canva

Herbata miętowa — mocne strony

Nie tak dawno temu pisaliśmy o tym, że słynna Doda w dużej mierze zawdzięcza swoją figurę piciu rano - zamiast kawy - naparów ziołowych. Co prawda piosenkarka nie zdradziła, o jakie konkretnie zioła chodziło, ale bez wątpienia mogła się wśród nich znaleźć mięta. Herbata miętowa ma bowiem naprawdę wiele zalet. Zarówno dla brzucha, jak i samopoczucia.

Herbata miętowa nie bez powodu polecana jest po ciężkostrawnych posiłkach. Ułatwia trawienie poprzez wspieranie produkcji żółci i soków żołądkowych. Ze względu na swoje właściwości rozkurczające, może też sobie poradzić z bólem brzucha. Z tego samego powodu często piją ją kobiety zmagające się z bólami miesiączkowymi. Co więcej, herbata miętowa wykazuje też działanie przeciwbólowe i rozluźniające. Brzmi jak samo dobro, prawda? Niestety, jest też druga strona medalu.

Czy herbata miętowa szkodzi?

Nie da się zaprzeczyć niekwestionowanym zaletom herbaty miętowej. Nie wszyscy jednak powinni po nią sięgać podczas bólu brzucha. Nie zawsze bowiem kwestią pozbycia się tej dolegliwości, jest działanie rozkurczające mięty. Ból brzucha to również nieodłączna przypadłość choroby refluksowej przełyku. W takim przypadku stosowanie herbaty ziołowej to katastrofalny pomysł.

herbata miętowa nie zawsze pomoże na ból brzucha - Pyszności; foto: Canva
herbata miętowa nie zawsze pomoże na ból brzucha - Pyszności; foto: Canva

Przede wszystkim mięta zakwasza żołądek, co już stanowi duże przeciwskazanie do picia jej przez osoby chore na refluks. Niestety, to jeszcze nie wszystko. Herbata miętowa powoduje rozszerzenie zwieracza dolnego przełyku, czego następstwem jest utorowanie przejścia cofającym się kwasom żołądkowym, których produkcję, swoją drogą, mięta wzmaga. Dla cierpiących na refluks, oznacza to pogłębienie uczucia zgagi, bólu przełyku i brzucha, a nawet możliwość wymiotów.

Poznaj przepis na kurczaka pod batatowym puree. Jest przepyszny!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także