PoradyHerbata i cytryna to Twoje ulubione połączenie? Uważaj jak je ze sobą łączysz

Herbata i cytryna to Twoje ulubione połączenie? Uważaj jak je ze sobą łączysz

Herbata z cytryną - Pyszności; Foto Canva.com
Herbata z cytryną - Pyszności; Foto Canva.com
01.12.2022 17:56

Im chłodniej, tym coraz chętniej sięgamy po rozgrzewającą herbatę. Aby podkreślić jej smak i działanie, stosujemy różnorodne dodatki. Najczęściej jest to imbir, miód, a także cytryna. Herbata z cytryną stanowi ulubione połączenie, ale czy na pewno to zdrowa opcja?

Herbata z cytryną - dlaczego jej picie może być niebezpieczne?

Chyba nikt nie wyobraża sobie wypicia czarnej herbaty bez dodatku cytryny. Po ten dodatek sięgamy praktycznie przy każdej możliwej okazji. Nasza herbata staje się bardziej wyrazista i smaczna jednocześnie. Okazuje się jednak, że picie herbaty z cytryną może okazać się niebezpieczne w naszej codziennej diecie. Dlaczego? Niezwykle istotny jest tu skład samej herbaty. Należy zaznaczyć, że jej liście zawierają w sobie glin, który negatywnie wpływa na nasz organizm. Nie przyswaja on go jednak w czystej postaci, przez co nie stanowi zagrożenia.

Herbata z miodem - Pyszności; foto: Canva
Herbata z miodem - Pyszności; foto: Canva

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy to właśnie herbata z cytryną jest naszym codziennym wyborem. Zachodzi tu reakcja chemiczna, podczas której powstaje związek o nazwie cytrynian glinu. I w tym przypadku, jest on już groźny dla naszego organizmu, bo odkłada się w naszych komórkach. W związku z tym, u dorosłych wzrasta ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w podeszłym wieku. U dzieci, taki glin odkłada się w wątrobie, co w późniejszych latach może spowodować jej niewydolności.

Jak właściwie pić herbatę z cytryną?

Oczywiście, w tym wszystkim najważniejsze są zasady, które są związane z piciem herbaty. Istotne w tym wszystkim jest odpowiednie parzenie herbaty i dodawanie cytryny we właściwym momencie. Do reakcji chemicznej dochodzi wówczas, gdy dodajemy cytrynę do naczynia, w której znajduje się torebka lub liście herbaty. Dlatego też powinniśmy wcześniej wyjąć torebkę z herbaty lub susz i dopiero wtedy dodać cytrynę do naszej herbaty. W takim przypadku przeniknięcie niebezpiecznego związku chemicznego do organizmu nam nie grozi.

Wyciskanie cytryny - Pyszności; Foto: Canva.com
Wyciskanie cytryny - Pyszności; Foto: Canva.com

Herbata z cytryną, odpowiednio przygotowana, to wyjątkowy napój, który jest ceniony przede wszystkim ze względu na walory smakowe i aromatyczne. Pij ją bezpiecznie i to nie tylko w zimowe wieczory!

Do herbaty z cytryną przygotuj włoską deskę serów i wędlin. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także