NewsyIdealny na śniadanie, jeśli chcesz schudnąć. Syci na bardzo długo

Idealny na śniadanie, jeśli chcesz schudnąć. Syci na bardzo długo

Adobe Stock
Adobe Stock
09.07.2023 06:33

Serek wiejski to bardzo szybkie śniadanie, dlatego często po niego sięgamy. Wystarczy tylko go otworzyć i możemy się zajadać. Nie trzeba go w żaden sposób przygotowywać. Świetnie smakuje nawet bez dodatków, chociaż fajnie komponuje się z rzodkiewką, szczypiorkiem lub owocami. Czasem go też słodzimy. Czy wiecie, że może wspomóc utratę nadprogramowych kilogramów?

Czym właściwie jest serek wiejski? To po prostu ser twarogowy o łagodnym smaku i ziarnistej konsystencji. jego podstawowym składnikiem jest  zanurzony w śmietance z niewielką ilością soli ziarnisty twaróg. W składzie tego pysznego sera można również znaleźć białka mleka. Podczas wybierania serka powinniśmy zwrócić uwagę na skład, gdyż poszczególne produkty mogą się od siebie różnić.

Jak powstaje serek wiejski?

Produkowany jest za pomocą metody koagulacji kwasowo-podpuszczkowej mleka. Na czym polega ów proces? Mleko jest wirowane i pasteryzowane, następnie dodaje się do niego bakterie fermentacji mlekowej. W wyniku tych działań powstaje skrzep, który jest następnie krojony i podgrzewany. Na tym etapie tworzą się charakterystyczne dla serka wiejskiego ziarenka, które powstają, gdy pokrojone fragmenty skrzepu kurczą się pod wpływem temperatury. Następnie są one oddzielane od serwatki, płukane i chłodzone. Na sam koniec dodaje się śmietankę oraz sól.

Dzięki niemu szybko schudniesz

Serek wiejski ma bardzo mało kalorii. W 100 gramach nie ma nawet 100 kcal. Jest to produkt sycący, który dostarcza dużej ilości składników odżywczych. Zawiera znaczne ilości białka (11 g/100 g) i mniej węglowodanów niż mleko i jogurty. Jest w nim też mniej laktozy. Produkt stanowi źródło wielu witamin i soli mineralnych, na przykład wapnia, sodu lub fosforu.

Serek wiejski (pxfuel)
Serek wiejski (pxfuel)

Serek wiejski wspomaga utrzymanie zdrowej i szczupłej sylwetki. Poleca się go na diecie odchudzającej ze względu na to, że syci, ma niewiele kalorii i stanowi źródło białka. Badania wykazały, że wysokie spożycie białka znacznie przyspiesza przemianę materii i zwiększa liczbę spalanych kalorii. To sprawia, że po produkt ten sięgają także sportowcy.

Serek jest bardzo dobrym produktem dla osób starszych. Niedobór białka jest rosnącym problemem wśród seniorów. Bez odpowiedniej ilości białka organizm gorzej funkcjonuje i nie radzi sobie z infekcjami.

Serek wiejski nie jest dobry dla wszystkich

Warto zawsze zwracać uwagę na skład, gdyż produkt zawiera sól i lepiej wybierać te rodzaje, które mają jej mniej. Powinniśmy sięgać po serki bez dodatków lub ziołowe. Te z owocami mają więcej cukru.

Po serek wiejski nie powinny sięgać osoby uczulone na białko mleka krowiego. Jeśli zaś zmagacie się z nietolerancją laktozy, możecie odczuwać typowe objawy, ale będą raczej łagodniejsze niż po wypiciu mleka. Dlatego też idealnym wyborem będzie produkt bez laktozy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także