NewsyCoraz więcej jadalnych owadów w sklepach. Już nie tylko mąka ze świerszczy

Coraz więcej jadalnych owadów w sklepach. Już nie tylko mąka ze świerszczy

Jadalne owady w ofercie sklepów Carrefour - Pyszności; Fot. Carrefour Polska, mat. prasowe
Jadalne owady w ofercie sklepów Carrefour - Pyszności; Fot. Carrefour Polska, mat. prasowe
15.04.2023 09:18

Jadalne owady trafiły na półki sklepów sieci Carrefour. Gigant postanowił poszerzyć ofertę, co miało być podyktowane m.in. panującym trendem i zainteresowaniem klientów. Tym samym w pięciu warszawskich marketach obok mąki ze świerszczy znajdziemy m.in. "chrupiące robaczki". Skusicie się?

Dla jednych kontrowersja, dla kolejnych możliwość poszerzenia kulinarnych horyzontów. Jadalne owady na półkach sklepowych to fakt - znajdziemy je nie tylko w mące, ale też batonach czy w postaci chrupiącej przekąski. O poszerzeniu swojej oferty o te nietypowe produkty poinformowała ostatnio sieć sklepów Carrefour, dodając, że zezwolenie Komisji Europejskiej na wykorzystanie owadów do produkcji określonych kategorii żywności, otwiera drogę do wprowadzania do oferty sklepów nowych innowacyjnych produktów.

Jadalne owady w ofercie znanej sieci sklepów. Nie tylko mąka ze świerszczy

Jadalne owady dostępne są już w pięciu sklepach Carrefour Polska w Warszawie: Westfield Mokotów, Carrefour BIO przy ul. Marszałkowskiej 87, Westfield Arkadia, Carrefour Market przy ul. Anny German 20 oraz w Carrefour BIO przy ul. Jana Kazimierza 50. Jak wskazuje gigant handlowy w najnowszym komunikacie, decyzja o tym, by poszerzyć ofertę o kolejne produkty, w składzie których znajdziemy jadalne owady, była podyktowana m.in. panującym trendem i zainteresowaniem ze strony klientów.

"Po pierwszym etapie testów oferty owadów jadalnych w naszych sklepach, obserwujemy bardzo pozytywne wyniki. Dlatego też zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszego asortymentu i wprowadzenie go do kolejnych sklepów Carrefour" - komentuje Piotr Lubiewa-Wieleżyński, Dyrektor Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych w Carrefour Polska.

O jakich produktach mowa? W sprzedaży dostępne już są produkty marki Foodbugsw tym m.in. batony proteinowe o różnych smakach oraz mąka proteinową ze świerszczy. Natomiast w ofercie Robaki Z Paki znajdziemy np. chipsy z czosnkiem i wasabi czy “Chrupiące robaczki” z chilli albo solą. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z 2023 roku w celach spożywczych sprzedawać można dwa nowe gatunki owadów: pleśniakowca lśniącego i świerszcza domowego.

Ciasteczka z mąką ze świerszczy - Pyszności; Foto Canva.com
Ciasteczka z mąką ze świerszczy - Pyszności; Foto Canva.com

Czy jedzenie owadów jest zdrowe?

Carrefour Polska, tłumacząc swoją decyzję, powołał się na również wątek ekologiczny. Wskazuje, że hodowla owadów ma mieć mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt. Ponadto - jak czytamy w komunikacie - praktykę tę rozpatruje się jako rozwiązanie mające zapewnić zrównoważone wykorzystania zasobów do produkcji żywności. Carrefour Polska, powołując się na słowa eksperta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dodaje, że jadalne owady stanowią źródło wartości odżywczych.

„Owady mają wiele cennych składników odżywczych. Są one źródłem pełnowartościowego białka o korzystnym profilu aminokwasowym oraz tłuszczu, który charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z dotychczasowych badań wynika również, że owady zawierają bioaktywne peptydy o właściwościach potencjalnie prozdrowotnych. Peptydy te mogą hamować aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozwój tzw. zespołu metabolicznego - związanego z rozwojem cukrzycy typu 2 czy chorób układu krwionośnego u ludzi. Owady jadalne zawierają także składniki mineralne i witaminy oraz chitynę o właściwościach zbliżonych do błonnika pokarmowego” - mówi mgr inż. Radosław Bogusz ze SGGW.

Zobacz także przepis na pieczoną bułkę z jajkiem. Jest idealna na śniadanie:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także