NewsyCo wspólnego ma jajko niespodzianka z Wielkanocą? Odpowiedź rozbawi każdego

Co wspólnego ma jajko niespodzianka z Wielkanocą? Odpowiedź rozbawi każdego

Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images
Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images
Ewa
26.03.2023 10:59

Jajko niespodzianka to popularna słodycz, którą kochają dzieciaki na całym świecie. Mało osób wie, że ma sporo wspólnego z wielkanocną tradycją.

Słodycze Kinder koncernu Ferrero to jedne z najbardziej rozpoznawalnych słodkości na całym świecie. Asortyment cały czas się powiększa i na sklepowych półkach lądują nowości. Od lat jednak ogromną popularnością cieszy się czekoladowe jajko z ukrytą w środku małą zabawkę. Ten flagowy produkt Ferrero to odpowiedź na wielowiekowe tradycje wielkanocne na całym świecie.

Jak powstało jajko niespodzianka?

Pierwsze jajko z niespodzianką zostało wprowadzone na rynek we Włoszech i Niemczech w 1974 roku. Na ten pomysł wpadł Michele Ferrero, który podjął się zaprojektowania czekoladowego smakołyka z ukrytą niespodzianką. W Polsce Kinder Niespodzianka zadebiutowała nieco później, bo dopiero w 1992 roku.  Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Uwe Grünewald, dyrektor działu projektowania zabawek,  mówi, że przez ostatnie 40 lat powstało około 10 000 figurek dla Kinder Niespodzianek, a także około 1 000 figurek w limitowanych seriach.

Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images
Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images

Marka sprytnie zauważyła, czego brakuje na rynku. Kinder Niespodzianki to kompromis między tym, co chcą rodzice, a tym, o czym marzą dzieci. Niewielka ilość czekolady sprawia, że rodzice nie mają dużych wyrzutów sumienia, a znajdująca się w środku zabawka zajmuje dziecko na kolejne chwile.

Wielkanocna tradycja inspiracją dla powstania

Chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie jaja z ukrytą niespodzianką to tylko dzieło ogromnej kreatywności, to podczas tworzenia inspirowano się pewną tradycją. We Włoszech, Francji oraz Anglii dzieci z utęsknieniem czekają na niedzielny poranek. Łapią wtedy w swoje ręce proste koszyczki i ruszają na poszukiwanie czekoladowych jaj i słodkości ukrytych w różnych zakamarkach. Małe pakunki skrywają najczęściej łakocie i drobne, symboliczne zabawki. Brzmi znajomo? Zdecydowanie tak - jajko niespodzianka świetnie wpisuje się w tę tradycję. W okresie świąt marka Ferrero wypuszcza również limitowane serie jajek w wersji XXL. Zwykle przygotowane są dwie wersje, dla chłopców i dziewczynek, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie dzielić słodkości ze względu na płeć.

Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Canva
Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Canva

Jajko niespodzianka zakazane w Stanach

Tradycja szukania jaj popularna jest również w Stanach Zjednocznych, jednak nie znajdziesz tam flagowych produktów Kinder. W USA istnieje zakaz sprzedaży słodyczy zawierających małe przedmioty lub zabawki w ich wnętrzu. Powstały w 1938 roku przepis na chronić dzieci przed przypadkowym połknięciem takich przedmiotów, co może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Przepis na czekoladowe jajka z mascarpone znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także