NewsyCo wspólnego ma jajko niespodzianka z Wielkanocą? Odpowiedź rozbawi każdego

Co wspólnego ma jajko niespodzianka z Wielkanocą? Odpowiedź rozbawi każdego

Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images
Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images
Ewa

26.03.2023 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jajko niespodzianka to popularna słodycz, którą kochają dzieciaki na całym świecie. Mało osób wie, że ma sporo wspólnego z wielkanocną tradycją.

Słodycze Kinder koncernu Ferrero to jedne z najbardziej rozpoznawalnych słodkości na całym świecie. Asortyment cały czas się powiększa i na sklepowych półkach lądują nowości. Od lat jednak ogromną popularnością cieszy się czekoladowe jajko z ukrytą w środku małą zabawkę. Ten flagowy produkt Ferrero to odpowiedź na wielowiekowe tradycje wielkanocne na całym świecie.

Jak powstało jajko niespodzianka?

Pierwsze jajko z niespodzianką zostało wprowadzone na rynek we Włoszech i Niemczech w 1974 roku. Na ten pomysł wpadł Michele Ferrero, który podjął się zaprojektowania czekoladowego smakołyka z ukrytą niespodzianką. W Polsce Kinder Niespodzianka zadebiutowała nieco później, bo dopiero w 1992 roku.  Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Uwe Grünewald, dyrektor działu projektowania zabawek,  mówi, że przez ostatnie 40 lat powstało około 10 000 figurek dla Kinder Niespodzianek, a także około 1 000 figurek w limitowanych seriach.

Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images
Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Getty Images

Marka sprytnie zauważyła, czego brakuje na rynku. Kinder Niespodzianki to kompromis między tym, co chcą rodzice, a tym, o czym marzą dzieci. Niewielka ilość czekolady sprawia, że rodzice nie mają dużych wyrzutów sumienia, a znajdująca się w środku zabawka zajmuje dziecko na kolejne chwile.

Wielkanocna tradycja inspiracją dla powstania

Chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie jaja z ukrytą niespodzianką to tylko dzieło ogromnej kreatywności, to podczas tworzenia inspirowano się pewną tradycją. We Włoszech, Francji oraz Anglii dzieci z utęsknieniem czekają na niedzielny poranek. Łapią wtedy w swoje ręce proste koszyczki i ruszają na poszukiwanie czekoladowych jaj i słodkości ukrytych w różnych zakamarkach. Małe pakunki skrywają najczęściej łakocie i drobne, symboliczne zabawki. Brzmi znajomo? Zdecydowanie tak - jajko niespodzianka świetnie wpisuje się w tę tradycję. W okresie świąt marka Ferrero wypuszcza również limitowane serie jajek w wersji XXL. Zwykle przygotowane są dwie wersje, dla chłopców i dziewczynek, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie dzielić słodkości ze względu na płeć.

Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Canva
Jajko niespodzianka na Wielkanoc- Pyszności; źródło: Canva

Jajko niespodzianka zakazane w Stanach

Tradycja szukania jaj popularna jest również w Stanach Zjednocznych, jednak nie znajdziesz tam flagowych produktów Kinder. W USA istnieje zakaz sprzedaży słodyczy zawierających małe przedmioty lub zabawki w ich wnętrzu. Powstały w 1938 roku przepis na chronić dzieci przed przypadkowym połknięciem takich przedmiotów, co może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Przepis na czekoladowe jajka z mascarpone znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także