PoradyJak myć owoce? Bieżąca woda nie zawsze wystarczy

Jak myć owoce? Bieżąca woda nie zawsze wystarczy

Jak myć owoce? Bieżąca woda nie zawsze wystarczy
Agnieszka
06.06.2022 09:53

Za oknem słońce dogrzewa, a na targach prężą się soczyste truskawki, czereśnie i inne sezonowe owoce. Wyglądają tak pięknie, że aż chce się je od razu zjeść. Jednak przed zjedzeniem, należy je oczyścić. I tu pojawia się pytanie: jak myć owoce? Czy sama woda do tego wystarczy?

Czy wystarczy owoce umyć wodą?

Obraz

Owoce są pyszne i zdrowe. Uwielbiamy je jeść latem. Zazwyczaj przed ich spożyciem, myjemy je szybko pod bieżącą wodą i błyskawicznie konsumujemy. Niestety to nie wystarczy. Myjąc w ten sposób owoce, narażamy siebie i innych na działanie groźnych bakterii, czy chemikaliów.

Jak myć owoce i dlatego warto?

Oprócz witamin owoce zawierają wiele innych elementów. Nie zawsze są to pozytywne składniki. Okazuje się, że na owocu możemy znaleźć między innymi pestycydy, wosk, szkodliwe bakterie, czy pozostałości nawozu. Woda nie jest w stanie usunąć tych wszystkich zanieczyszczeń.

Domowe sposoby na prawidłowe umycie owoców

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z brudem znajdującym się na owocach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Soda oczyszczona
Soda oczyszczona - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Soda oczyszczona - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Żeby umyć owoce w sodzie, wystarczy że zmieszasz jeden litr wody z jedną łyżką stołową sody. W tak przygotowanym roztworze mocz owoce przez około 15 minut. Po tym czasie wyjmij owoce, obmyj je pod bieżącą wodą i wysusz czystym ręcznikiem papierowym.

Jeśli chcesz wzmocnić bakteriobójcze właściwości sody, polecamy dodać sok wyciśnięty z jednej cytryny.

  • Ocet
Obraz

Jeśli chcesz umyć owoce za pomocą octu, zmieszaj pół szklanki tego składnika z jednym litrem wody. Następnie mocz owoce w przygotowanym roztworze. Po kilku minutach wyjmij je, obmyj wodą i wysusz.

W ten sposób szybko usuniesz groźne dla zdrowia bakterie np. E. Coli, czy Salmonellę.

  • Sól morska
pixabay.com
pixabay.com

Szkodliwe organizmy usuniesz również za pomocą soli. Trzy łyżki soli morskiej zmieszaj z jednym litrem wody. Następnie postępuj podobnie jak w przypadku octu i sody.

Pamiętaj, żeby odstawić owoce na około 10 minut w roztworze. Dzięki temu będziesz pewien, że zanieczyszczenia zostaną prawidłowo usunięte.

Te wszystkie domowe sposoby mycia owoców sprawdzą się równie dobrze w przypadku warzyw. Pamiętaj, że nic nie jest ważniejsze od zdrowia. Myjąc owoce tylko pod bieżącą wodą, nie usuniesz wszystkich niebezpiecznych dla organizmu zanieczyszczeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także