PoradyJak przechowywać oleje? Większość z nas popełnia rażący, ogromny błąd

Jak przechowywać oleje? Większość z nas popełnia rażący, ogromny błąd

Jak przechowywać oleje? Większość z nas popełnia rażący, ogromny błąd
Paulina
01.07.2022 21:41

Olej rzepakowy to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i innych składników o korzystnym wpływie na zdrowie, dlatego warto włączyć go na stałe do swojej diety. W Polsce jest to najczęściej wybierany rodzaj tłuszczu, niestety w naszych domach często popełniamy ten błąd i oleje przechowujemy na widoku. Często na słońcu! Tak nie róbmy! Przekonaj się, jak przechowywać oleje?

Jak przechowywać oleje?

Oleje powinny być przechowywane w szczelnych, ciemnych butelkach, które ograniczają dostęp światła. Oleje, takie jak olej lniany, powinny być przechowywane w lodówce. Wynika to z dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mogących ulec utlenieniu pod wpływem światła. To właśnie te kwasy tłuszczowe, zwłaszcza NNKT, pozytywnie wpływają na nasz profil lipidowy. Dzięki temu zapobiegają rozwojowi takich chorób jak miażdżyca. Regulują także pracę układu sercowo-naczyniowego oraz wpływają na poziom ciśnienia tętniczego.

pixabay.com
pixabay.com

Tłuszcze w diecie Polaków

W naszej diecie spożywa zbyt dużą ilość tłuszczu. Dodatkowo jest to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Zbyt wiele pochodzi z czerwonego mięsa. W sztuce kulinarnej do smażenia bardzo często wykorzystywane jest masło i smalec. O ile wykorzystanie sporadyczne tych produktów nie zaszkodzi zdrowiu, to nie powinny stanowić podstawy diety. Lepszym wyborem będą oleje roślinne tłoczone na zimno, które do posiłków dodajemy, nie podgrzewając ich.

Obraz

Oleje tłoczone na zimno

Te oleje są najlepsze dla naszego zdrowia. Zaliczamy do nich między innymi oleje z pestek dyni, oleje lniane, oleje konopne, olej z czarnuszki, oleje z orzechów włoskich i jeszcze więcej innych bardzo wartościowych produktów. Najlepszym sposobem wykorzystania olejów tłoczonych na zimno jest ich dodanie do gotowych potraw. Świetnie sprawdzą się do podkreślenia smaku wielu dań. Komponują się doskonale z daniami wytrawnymi, ale nadają się również do deserów. Można wykorzystać je jako dodatek do zup i dressingów. W gorące dni szykując owocowy koktajl, dodanie oleju lnianego to bardzo dobry pomysł.

Metoda tłoczenia na zimno w mniejszym stopniu wpływa na rozkład cennych składników odżywczych. Dzięki temu oleje zimnotłoczne mogą korzystnie wpływać na zdrowie.

Zobacz nasz świetny trik na wykorzystanie zatyczki od oleju na kanale YouTube: 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także