PoradyJak wyczyścić okap kuchenny naturalnymi sposobami?

Jak wyczyścić okap kuchenny naturalnymi sposobami?

Jak wyczyścić okap kuchenny naturalnymi sposobami?
Paulina
23.05.2022 15:46

Warto wiedzieć jak wyczyścić okap kuchenny raz a porządnie. Jest on niezwykle istotny dla higieny całej kuchni. Dba on o odprowadzanie zapachów, a często nawet o czystość powietrza i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Urządzenie to jest narażone na dużą ilość tłuszczu, który osiada na nim podczas gotowania. Oto kilka niezawodnych rad.

Okazuje się, że czyszczenie okapu wcale nie jest aż tak skomplikowaną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Nie zawsze potrzeba drogich środków czystości. Sprawdzą się tu niezawodne, naturalne sposoby.

Oto lista produktów, które mogą Ci się przydać: 

  • soda
  • ocet
  • woda
  • oliwa z oliwek
  • gąbka
  • ściereczka z mikrofibry
  • butelka ze spryskiwaczem

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Zewnętrzna części okapu są najbardziej widoczne, dlatego dbanie o nią na bieżąco jest kluczowe do zachowania czystości w kuchni. Możesz do tego wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów i preparatów. Jednym z nich jest rozcieńczona woda z octem. Zmieszaj wodę z octem, a następnie wlej roztwór do spryskiwacza. Ocet to doskonały pochłaniacz tłuszczu i brudu, spryskaj całą powierzchnię i przetrzyj ściereczką.

Kolejny krok to czyszczenie kratki to właśnie tam kryje się najwięcej zanieczyszczeń. Jak wyczyścić filtr z okapu? Tutaj sprawdzi się soda oczyszczona. Ten produkt w kuchni jest niezastąpiony. Do dużego garnka wlej wodę, rozpuść w niej ok. 100 g (1 opakowanie) sody oczyszczonej i zagotuj mieszankę. Umieść filtr w misce, zlewie lub wannie i zalej go przygotowaną mieszanką- najlepiej, gdy jest on całkowicie zanurzony w wodzie. Pozostaw tak na 10 min, a potem dokładnie osusz. Gotowe, filtr jest jak nowy!

Czyszczenie okapu oliwą z oliwek

Tłuszczem wyczyścisz zarówno kratkę, jak i zewnętrzną obudowę okapu. Nanieś na gąbkę lub ściereczkę oliwę i poleruj- to tyle. Systematyczne przecieranie sprawi, że twoje kuchnia będzie zachwycać, a sprzątanie okaże się niedrogie i skuteczne.

Wystarczy, kilka niedrogich produktów, które bardzo często posiadamy w domu, by wyczyścić okap kuchenny. Tylko kilka minut raz w tygodniu i cieszymy się estetycznym okapem kuchennym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także