Porady4 produkty, które powodują spustoszenie w jelitach. Lekarze nie maja wątpliwości

4 produkty, które powodują spustoszenie w jelitach. Lekarze nie maja wątpliwości

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

06.04.2023 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wystarczy regularnie jeść te cztery popularne produkty, by doprowadzić do kompletnego spustoszenia w jelitach. Jedzenie ich odradzają nie celebryci czy blogerzy, lecz doświadczeni i cenieni w środowisku lekarskim gastrolodzy. Jelita będą ci wdzięczne, jeśli przestaniesz sięgać po te artykuły. 

Jelita są niezwykle ważnym narządem wewnętrznym człowieka i zaniedbanie ich ogólnej kondycji prowadzi do szeregu poważnych, zdrowotnych reperkusji. Są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych i przetwarzanie resztek, które później są wydalane. To właśnie od nich, w dużej mierze, zależy to, jak funkcjonuje ludzki organizm. Wniosek? Lepiej z nimi nie zadzierać. A to właśnie robimy, kiedy spożywamy cztery popularne produkty.

Jelita cierpią przez te cztery produkty - Pyszności; foto: Canva
Jelita cierpią przez te cztery produkty - Pyszności; foto: Canva

Jelita nie dogadują się z tymi produktami

Wzdęcia, gazy, zaburzone trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Według doświadczonych gastrologów, którzy stworzyli listę czterech produktów, które niszczą jelita, to tylko niektóre z reperkusji, jakie czekają nas, jeśli w porę nie zadbamy o ten ważny narząd. Swoje przemyślenia opisali w Huffington Post, i to tam dokładnie wyjaśnili, jak na jelita wpływają popularne artykuły, które zjadamy nawet codziennie. Ich relację opisał portal fit.poradnikzdrowie.pl.

Batony proteinowe

Ten z pozoru zdrowy i kojarzący się ze sportem produkt to, według dr Harmony Allison, wysoko przetworzony produkt z całą masą dodatków, które ze zdrowiem niekoniecznie mają coś wspólnego. Pracująca na co dzień w Centrum Medycznym Tufts lekarka uważa, że dla zdrowia naszego układu pkarmowego lepiej zrezygnować z batonów i zastąpić je orzechami czy pestkami.

Napoje gazowane

Lista produktów, które źle oddziałują na jelita, nie byłaby kompletna bez tych popularnych napojów. Jak wyjaśnił gastroenterolog dr Simon C. Mathhews, napoje gazowane powodują nie tylko zgagę i wzdęcia, ale również choroby serca i cukrzycę.

Jelita cierpią przez te cztery produkty- Pyszności; foto: Canva
Jelita cierpią przez te cztery produkty- Pyszności; foto: Canva

Białe pieczywo

Tanie i popularne białe pieczywo to prawdziwy horror dla jelit. Dr Shilpa Glover z oddziału gastroenterologii w Bostonie tłumaczy, że biały chleb jest produktem przetworzonym i pozbawionym substancji odżywczych, z którym jelita po prostu sobie nie radzą.

Steki

Czerwone mięso jest dla jelit czymś bardzo złym i zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i polipów okrężnicy. Ten prosty fakt przypomniała dr Reezwana Chowdhury z Uniwersytetu John Hopkins.

O jelita warto — i trzeba — dbać. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to wiedza powszechna, to chyba uczciwie możemy przyznać, że zdarza nam się o niej zapominać. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak rozpocząć walkę o zdrowe jelita, koniecznie zajrzyj też do tego artykułu.

Zobacz też ten przepis na wielkanocną zupę krem z liści rzodkiewki z rzeżuchą. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także