PoradyJeśli zjesz wieczorem, czeka cię bezsenna noc. Specjaliści ostrzegają

Jeśli zjesz wieczorem, czeka cię bezsenna noc. Specjaliści ostrzegają

Jakie jedzenie przed snem ma najgorsze skutki? - Pyszności; foto: Canva
Jakie jedzenie przed snem ma najgorsze skutki? - Pyszności; foto: Canva
03.08.2023 14:45

Jedzenie przed snem nie jest zbyt dobrym pomysłem, ale spożywanie tych kilku konkretnych produktów to zdecydowanie najgorszy z możliwych wyborów. Wieczorem unikaj ich jak ognia, chyba że nocna zgaga, poranny ból głowy i zmęczenie są ci mile widziane. 

W kwestii zdrowia fizycznego i psychicznego jedną z najważniejszych rzeczy jest sen. Czy to banał? W końcu zasypiamy wszyscy — prędzej czy później, dłużej czy krócej. Cóż, te kwestie mają naprawdę duże znaczenie. Nie chodzi bowiem tylko o to, żeby zmrużyć oko, lecz żeby zrobić to dobrze. To dlatego wypowiadający się na ten temat specjaliści mówią o wpływie "dobrego snu" na organizm.

A ten jest naprawdę ogromny. Dobry sen to zdolność mózgu do koncentracji i zapamiętywania, regulacja gospodarki hormonalnej, kondycja skóry i regeneracja właściwie każdego ważnego układu w naszym ciele. To tylko kropla w morzu przykładów, ale chodzi tu o to, żebyś zrozumiał, jak bardzo zły wpływ może mieć jedzenie przed snem. To coś więcej niż tylko ból brzucha, dlatego koniecznie to przeczytaj.

Najgorsze jedzenie przed snem - Pyszności; foto: Canva
Najgorsze jedzenie przed snem - Pyszności; foto: Canva

Tego nie spożywaj przed snem

Nabiał

Niezbyt oczywisty w tej kwestii produkt, prawda? A jednak to bardzo ważne, żeby go nie spożywać przed snem. Twarde sery to źródło tyrozyny i tyraminy, aminokwasów działających pobudzająco i niepozwalających zasnąć. Co więcej, badanie opublikowane w 2016 roku w "Journal of Clinical Sleep Medicine" jasno wykazało związek pomiędzy tłuszczami nasyconymi a snem gorszej jakości.

Pikantne jedzenie

Ostre przekąski nie są dobrym pomysłem na podjadanie przed snem. Powiedzmy to wyraźnie: są wręcz FATALNYM pomysłem. Winowajcą jest tu kapsaicyna, która poprzez podnoszenie temperatury ciała niweczy zdrowotne działanie snu. Ponadto pikantne jedzenie powoduje zgagę, która nasila się w nocy. Ucierpieć mogą na tym nie tylko chorujący na refluks.

Słodkie i słone przekąski

To tylko jeden batonik. To tylko garść chipsów, albo odrobina słonych paluszków. Tego rodzaju usprawiedliwienia nie sprawią, że będzie ci się spało lepiej. Okej, ale jak to działa? Odpowiedzi udzielił Benjamin Bikman, naukowiec specjalizujący się w ludzkim metabolizmie. Na portalu huffpost.com wyjaśnił, co da nam zrezygnowanie z tego typu jedzenia przed snem.

Ta strategia zapobiegnie wzrostowi poziomu cukru we krwi. A jeśli poziom cukru we krwi pozostaje niski, podobnie jak temperatura ciała i tętno, to pomoże to w lepszym śnie

Co w takim razie jeść przed snem? O tym możesz przeczytać w innym naszym artykule. Znajdziesz go, klikając w ten link. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także