PoradyWeź z kuchni i nałóż cienką warstwę na skórę. Kleszcze będą unikać cię, jak ognia

Weź z kuchni i nałóż cienką warstwę na skórę. Kleszcze będą unikać cię, jak ognia

Domowy środek na kleszcze - Pyszności; Fot. Adobe Stock/Pixabay
Domowy środek na kleszcze - Pyszności; Fot. Adobe Stock/Pixabay
28.05.2023 18:06, aktualizacja: 28.05.2023 18:50

Na kleszcze możemy natknąć się nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz również wśród miejskiej zieleni. Kontakt z pajęczakami niesie za sobą ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi. By zabezpieczyć się przed ukąszeniami, sięgamy często po chemiczne środki, jednak są lepsze, domowe sposoby na odstraszenie kleszczy.

Kleszcze na potencjalnego żywiciela czekają zarówno z dala od zabudowań, w lasach i na łąkach, jak i na krzaku w miejskim parku. Co prawda nie mają oczu, ale doskonale potrafią wyczuć ciepło. Zwłaszcza rozgrzane ciało i zapach potu są wyjątkowo atrakcyjne dla kleszczy. Tym pajęczakom wystarczy chwila, by wspiąć się po nodze w poszukiwaniu odpowiedniego do ukąszenia miejsca na skórze. Co zrobić, by je odstraszyć? Sprawdź tę domową metodę.

Olej kokosowy przeciw kleszczom

Olej kokosowy uważa się za skuteczny środek przeciw kleszczom. Jego składnikiem jest kwas laurynowy, który szczególnie odstrasza małe pajęczaki. Wystarczy nałożyć cienką warstwę produktu na ciało, skupiając się na miejscach szczególnie zagrożonych ukąszeniami, tj. miękkie, cieńsze, dobrze ukrwione i ciepłe. To okolice pod kolanem, zgięcia łokci, pachy i pachwiny.

Domowy sposób na kleszcze - Pyszności; fot. Canva
Domowy sposób na kleszcze - Pyszności; fot. Canva

Kleszcze. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Kleszcze doskonale odnajdują się w takich miejscach jak lasy, a także niekoszone łąki czy brzegi rzek. Miejsca te są chętnie wykorzystywane przez pajęczaki do poszukiwania potencjalnego żywiciela. Dlatego też unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach, nie tylko w lesie, ale również na łąkach czy w miejskich parkach.

Pamiętaj, by zasłaniać miejsca, które najczęściej atakują kleszcze, tj. pachwiny. Zakładaj ubrania z długimi rękawami, a nogawki włóż do skarpetek. Kleszcze wspinają się nie wyżej niż na wysokość 1,5 metra. Dobrym zabezpieczeniem są również kalosze. Poza tym warto wybierać jasne ubrania, ponieważ na takich łatwiej będzie je zauważyć.

Zawsze po pobycie na łonie natury obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Te sprytne pajęczaki często wędrują po ubraniu i ciele gospodarza, w poszukiwaniu dogodnego miejsca - cienkiego obszaru skóry. Jeśli zauważysz kleszcza przyczepionego do skóry, nie panikuj. Najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie go. Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń do usuwania kleszczy, ale zwykły zestaw cienkich końcówek pęsety również się sprawdzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także