Jedz codziennie. Staniesz się niewidzialny dla komarów
Komary to prawdziwe utrapienie. Zakłócają biesiadowanie na świeżym powietrzu, zostawiając po sobie bolesne bąble na skórze. Jak zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi ukąszeniami? Poza licznymi chemicznymi środkami barierę ochronną przed komarami zapewnić nam może spożywanie produktów, których zapach skutecznie je odstrasza.
12.05.2023 | aktual.: 29.07.2024 12:42
Uważa się, że zapach odstraszający komary powinien być przede wszystkim intensywny. Ocet, cebula, liście pomidora, olejek oczarowy, piołun, czosnek niedźwiedzi - to produkty, których obecność na stole powinna odstraszyć owady. To jednak nie wystarczy, by komary przestały uważać nas za łakome kąski. Jednym ze sposobów na uniknięcie bolesnych bąbli jest spożywanie pewnych produktów, których zapach wydzielany przez skórę, może zniechęcić komary do ukąszeń.
Co przyciąga komary?
Jedni są bardziej podatni na przyciąganie komarów, inni mniej. Owady te jednak szczególnie lubują się w osobach, które są po intensywnym wysiłku fizycznym. Przyciąga je bowiem kwas mlekowy, który produkują nasze mięśnie podczas aktywności. Komary wyczuwają też dwutlenek węgla, który wydzielamy z naszych płuc podczas oddychania. To również sprawia, że lubią do nas lgnąć.
Owady te za szczególnie atrakcyjne uważają wilgotne i ciepłe miejsca, takie jak mokre łąki, bagna, ale także nasze ciała, zwłaszcza gdy jest nam gorąco lub jesteśmy spoceni. Uważa się również, że komary preferują ciemniejsze kolory od jasnych, więc noszenie jasnych ubrań może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych ukąszeń. Komary przyciąga też nasz naturalny zapach, dlatego niektóre produkty odstraszające owady są oparte na maskowaniu naszego zapachu lub na wprowadzeniu zapachów, których komary nie lubią.
Dzięki tym produktom staniesz się niewidzialny dla komarów
Przede wszystkim warto ograniczyć picie piwa i innych koktajli alkoholowych na świeżym powietrzu. Badanie przeprowadzone w Burkina Faso wykazało, że ludzie po spożyciu piwa stają się "atrakcyjniejsi" dla komarów. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne znajdujące się bezpośrednio pod skórą i powoduje dopływ do nich ciepłej krwi z wnętrza organizmu. Tym samym komary mają lepszy dostęp do pożywienia.
Uznaje się, że skutecznie odstrasza komary... czosnek. Zjadając np. 1-2 ząbki (np. w formie sosu czy pesto), zapewniamy sobie ochronę przed ukąszeniami, ponieważ zapach czosnku będzie się wydzielał wraz z potem. Tak samo zadziałać może cytryna. To olejek cytrynowy często jest składnikiem świec, które chronią przed ukąszeniami. Natomiast pijąc lemoniady czy korzystając z soku z cytryny jako przyprawy do sałatek czy składnika koktajli, sprawiamy że nieprzyjemny dla uciążliwych owadów zapach będzie wydzielał się przez skórę.
Istnieją teorie, wedle których komary ma odstraszać zapach witaminy B1, czyli tiaminy. Okazuje się jednak, że przyjmowanie produktów zawierających tiaminę nie ma wpływu na to, czy nas gryzą, czy też nie. Dowiódł tego eksperyment opisany na łamach "Journal of the American Mosquito Control Association". Prawdą jest jednak, że osoby, które mają niedobory witaminy B1, mogą być częściej kąsane przez owady. To ze względu na to, że przy awitaminozie naturalna ochrona przed ukąszeniami nie działa w pełni sprawnie.
Kukurydzę zawiń w boczek, zanurz w marynacie i ugrilluj. Goście zapieją z zachwytu: