PoradyKurki są pyszne, ale ich czyszczenie to koszmar. Leśnicy mają sposób i robią to raz dwa

Kurki są pyszne, ale ich czyszczenie to koszmar. Leśnicy mają sposób i robią to raz dwa

Jak czyścić kurki?/źródło: Cleop6atra/AdobeStock
Jak czyścić kurki?/źródło: Cleop6atra/AdobeStock
Marzena Pęcak

09.07.2023 08:15, aktual.: 09.07.2023 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na grzyby ruszył pełną parą. Dlatego dobrze wiedzieć, jak powinniśmy czyścić zebrane skarby lasu. I z pomocą przychodzą same Lasy Państwowe, które podzieliły się sprytnym trikiem na czyszczenie kurek. O co dokładnie chodzi? Tego wszystkiego dowiesz się już za moment.

Osobiście uwielbiam zbieranie grzybów. I fakt ten wynika chyba z tego, że po prostu lubię spacerować po lesie. A, że jeszcze z takich wędrówek mogę wrócić z grzybami, które wręcz uwielbiam, mam 2 w 1. Oczywiście podczas zbierania grzybów zachowuję szczególną ostrożność i zbieram tylko okazy, które znam w 100%.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo w takich przypadkach to podstawa, dlatego też nigdy nie powinniśmy ryzykować. I nawet jeśli w naszej głowie pojawił się choć cień zawahania, lepiej odejść i nie zabierać ze sobą podejrzanego grzyba do domu. Takie działania mogą ochronić nas przed naprawdę groźnymi skutkami. Pamiętaj więc, że z grzybami nie ma żartów.

Kurkowe szaleństwo

Z leśnej wędrówki możemy wrócić z całym wachlarzem pysznych grzybów. Wśród najbardziej popularnych gatunków można wyliczyć genialne kurki. Grzyby te występują zazwyczaj w mniejszej formie. A ich znakiem rozpoznawczym jest piękny żółty kolor. Warto również dodać, że sezon na ten rodzaj grzybów rozpoczął się wraz z końcem czerwca i potrwa do jesieni.

Mamy więc kilka miesięcy, aby nacieszyć się potencjałem pysznych kurek. A naprawdę warto, bo grzyby te możemy wykorzystać na wiele ciekawych sposobów w naszej kuchni. Ja osobiście uwielbiam makaron z sosem kurkowym, który mogłabym jeść na okrągło. Ty też masz jakiegoś swojego faworyta? Jeśli tak, koniecznie mi o tym napisz.

Grzyby kurki/źródło: Grzegorz Targosz/AdobeStock
Grzyby kurki/źródło: Grzegorz Targosz/AdobeStock

Jak czyścić kurki?

Oczywiście najgorszym momentem w pracy z grzybami jest ich dokładne czyszczenie. A z racji tego, że kurki to małe i delikatne okazy, naprawdę trzeba się natrudzić, aby dobrze je wyczyścić. Na szczęście z pomocą przychodzą same Lasy Państwowe. Na swojej stronie na FB podzieliły się sprawdzonym patentem na szybkie i bezproblemowe czyszczenie kurek. Co też takiego musimy zrobić?

Okazuje się, że do czyszczenia kurek potrzebujemy tak naprawdę dwóch produktów. Jest to sól oraz woda. Obie rzeczy na pewno masz w swojej kuchni, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować genialny patent nawet w niedzielę. Na czym polega cała magia?

"Wystarczy wypłukać grzyby w wodzie z solą. Grzyby wkładamy na chwilkę i mieszamy łyżką, a następnie wyławiamy łyżką cedzakową" - możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych.

Warto podkreślić, że takie działanie nie powinno trwać zbyt długo. Dlaczego? Otóż grzyby bardzo szybko wchłaniają wodę, a co za tym idzie, mogą stracić swój wyjątkowy smak. Dlatego też zaleca się krótkie moczenie. I to wszystko. Efekty czyszczenia kurek tą metodą możesz zobaczyć poniżej.

Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać czy słyszałeś wcześniej o opisanej wyżej metodzie? A może kurki do tej pory czyściłeś w zupełnie inny sposób? Jeśli był on czasochłonny, polecam przetestować patent Lasów Państwowych. Ja już to zrobiłam i jestem bardzo zadowolona z efektów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także