PoradyKurki są pyszne, ale ich czyszczenie to koszmar. Leśnicy mają sposób i robią to raz dwa

Kurki są pyszne, ale ich czyszczenie to koszmar. Leśnicy mają sposób i robią to raz dwa

Jak czyścić kurki?/źródło: Cleop6atra/AdobeStock
Jak czyścić kurki?/źródło: Cleop6atra/AdobeStock
Marzena Pęcak
09.07.2023 08:15, aktualizacja: 09.07.2023 09:39

Sezon na grzyby ruszył pełną parą. Dlatego dobrze wiedzieć, jak powinniśmy czyścić zebrane skarby lasu. I z pomocą przychodzą same Lasy Państwowe, które podzieliły się sprytnym trikiem na czyszczenie kurek. O co dokładnie chodzi? Tego wszystkiego dowiesz się już za moment.

Osobiście uwielbiam zbieranie grzybów. I fakt ten wynika chyba z tego, że po prostu lubię spacerować po lesie. A, że jeszcze z takich wędrówek mogę wrócić z grzybami, które wręcz uwielbiam, mam 2 w 1. Oczywiście podczas zbierania grzybów zachowuję szczególną ostrożność i zbieram tylko okazy, które znam w 100%.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo w takich przypadkach to podstawa, dlatego też nigdy nie powinniśmy ryzykować. I nawet jeśli w naszej głowie pojawił się choć cień zawahania, lepiej odejść i nie zabierać ze sobą podejrzanego grzyba do domu. Takie działania mogą ochronić nas przed naprawdę groźnymi skutkami. Pamiętaj więc, że z grzybami nie ma żartów.

Kurkowe szaleństwo

Z leśnej wędrówki możemy wrócić z całym wachlarzem pysznych grzybów. Wśród najbardziej popularnych gatunków można wyliczyć genialne kurki. Grzyby te występują zazwyczaj w mniejszej formie. A ich znakiem rozpoznawczym jest piękny żółty kolor. Warto również dodać, że sezon na ten rodzaj grzybów rozpoczął się wraz z końcem czerwca i potrwa do jesieni.

Mamy więc kilka miesięcy, aby nacieszyć się potencjałem pysznych kurek. A naprawdę warto, bo grzyby te możemy wykorzystać na wiele ciekawych sposobów w naszej kuchni. Ja osobiście uwielbiam makaron z sosem kurkowym, który mogłabym jeść na okrągło. Ty też masz jakiegoś swojego faworyta? Jeśli tak, koniecznie mi o tym napisz.

Grzyby kurki/źródło: Grzegorz Targosz/AdobeStock
Grzyby kurki/źródło: Grzegorz Targosz/AdobeStock

Jak czyścić kurki?

Oczywiście najgorszym momentem w pracy z grzybami jest ich dokładne czyszczenie. A z racji tego, że kurki to małe i delikatne okazy, naprawdę trzeba się natrudzić, aby dobrze je wyczyścić. Na szczęście z pomocą przychodzą same Lasy Państwowe. Na swojej stronie na FB podzieliły się sprawdzonym patentem na szybkie i bezproblemowe czyszczenie kurek. Co też takiego musimy zrobić?

Okazuje się, że do czyszczenia kurek potrzebujemy tak naprawdę dwóch produktów. Jest to sól oraz woda. Obie rzeczy na pewno masz w swojej kuchni, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować genialny patent nawet w niedzielę. Na czym polega cała magia?

"Wystarczy wypłukać grzyby w wodzie z solą. Grzyby wkładamy na chwilkę i mieszamy łyżką, a następnie wyławiamy łyżką cedzakową" - możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych.

Warto podkreślić, że takie działanie nie powinno trwać zbyt długo. Dlaczego? Otóż grzyby bardzo szybko wchłaniają wodę, a co za tym idzie, mogą stracić swój wyjątkowy smak. Dlatego też zaleca się krótkie moczenie. I to wszystko. Efekty czyszczenia kurek tą metodą możesz zobaczyć poniżej.

Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać czy słyszałeś wcześniej o opisanej wyżej metodzie? A może kurki do tej pory czyściłeś w zupełnie inny sposób? Jeśli był on czasochłonny, polecam przetestować patent Lasów Państwowych. Ja już to zrobiłam i jestem bardzo zadowolona z efektów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także