PoradyLubisz arbuzy? Lekarz wyjaśnia, jak bardzo wpływają na twoje ciało, gdy je jesz

Lubisz arbuzy? Lekarz wyjaśnia, jak bardzo wpływają na twoje ciało, gdy je jesz

Arbuzy i ich właściwości (ADOBE, YOUTUBE)
Arbuzy i ich właściwości (ADOBE, YOUTUBE)

15.07.2023 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Arbuzy są niewątpliwie jednymi z najsmaczniejszych owoców. Czekamy na nie cały rok i chętnie się nimi zajadamy. Robimy z nich koktajle, dodajemy do deserów i sałatek. Czy jednak wiedzieliście, że ma on mnóstwo prozdrowotnych właściwości?

Jedzenie arbuza przysłuży się naszemu zdrowiu. Nie dość, że nawodni, to jeszcze dostarczy nam cennych witamin i minerałów. Po owoc powinni sięgać szczególnie mężczyźni. Dlaczego? Wyjaśnia to dr Marek Skoczylas w filmie udostępnionym na YouTube.

Arbuzy są dobre na wszystko. Znacznie poprawiają stan zdrowia

Arbuz poprawia erekcję. Odpowiedzialność za to ponosi cytrulina, która rozszerza naczynia krwionośne. Jej obecność w organizmie znacznie poprawia przepływ krwi. Co ciekawe, składnik ten stosuje się w leczeniu zaburzeń erekcji.

- Dzieje się tak, ponieważ cytrulina zostaje przekształcona do tlenku azotu i to właśnie tlenek azotu jest tą substancją, która bezpośrednio wpływa na wewnętrzną ścianę naczyń krwionośnych, powodując ich rozszerzenie - tłumaczy dr Marek Skoczylas.

Oznacza to, że więcej krwi dopływa do prącia i doprowadza do lepszego wzwodu. Badanie naukowe wykazało, że arbuzy (a głównie wyciąg z cytruliny) pomagają w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Dzięki temu odbywa się więcej stosunków płciowych i są one przyjemniejsze. W innym badaniu (z 2018 roku) sprawdzono wpływ l-cytruliny i l-argininy na erekcję. Zaobserwowano pozytywne zmiany w tym zakresie.

Arbuzy (pexels)
Arbuzy (pexels)

Musimy jednak uważać

Cytrulina wpływa na wszystkie naczynia krwionośne w naszym ciele. Może więc wchodzić w interakcje z lekami, które obniżają ciśnienie krwi. Niektóre osoby są też uczulone na arbuzy. Pozostaje jeszcze jedna kwestia: czy stosowanie cytruliny z lekami na zaburzenia erekcji jest bezpieczne.

Niestety, badania nie wykazały jednoznacznych wniosków. Wszystko zależy od stanu zdrowia, wrażliwości na medykamenty oraz chorób towarzyszących. Lepiej jednak nie jeść arbuzów przy jednoczesnym stosowaniu viagry. Może to doprowadzić do znacznego spadku ciśnienia krwi.

Arbuzy są przepyszne. Czy wiemy, ile można ich zjeść?

Odpowiednią ilość cytruliny znajdziemy w 3,5 szklankach miąższu czerwonego arbuza. Tyle powinno się jeść, by poprawić erekcję. Możecie też sięgać po odmiany pomarańczowe i żółte, które zawierają więcej tego związku. Nie musicie też zastanawiać się nad tym czy lepszy będzie arbuz z pestkami, czy bez. Okazuje się, że nie ma to najmniejszego znaczenia.

Niestety, arbuzy nie są dostępne cały rok. Można je jednak zastąpić suplementami z l-cytruliną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także