NewsyMalec zadławił się popularną przekąską, a my wciąż nie wiemy, jak jest niebezpieczna. "Usuwali mu kawałki z płuc"

Malec zadławił się popularną przekąską, a my wciąż nie wiemy, jak jest niebezpieczna. "Usuwali mu kawałki z płuc"

Popularna przekąska utknęła w płucach dziecka - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Popularna przekąska utknęła w płucach dziecka - Pyszności; Fot. Adobe Stock

17.07.2023 19:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przekąska, jaka dostała się w ręce 15-miesięcznego Briara, mogła pozbawić go życia. Do dramatycznych wydarzeń doszło w amerykańskim Disneylandzie. Rodzice chłopca apelują, by uważać na to, co podajemy pociechom do jedzenia. "Wiele dzieci, które zadławiły się przekąskami, nawet nie zdążą dotrzeć do szpitala, bo umierają" - ostrzegają w poście opublikowanym na Facebooku. 

Podczas wycieczki do Disneylandu Lakynn Dockers, matka 15-miesięcznego Briara, zgodziła się, by maluch spróbował popcornu. Dziecko domagało się tego, widząc, jak smakołykiem zajada się jego starsza siostra - Hadlee. W pewnym momencie matka chciała zabrać dziecku prażoną kukurydzę, jednak malec wziął gwałtowny wdech i zakrztusił się. W ten sposób przekąska utknęła chłopcu w drogach oddechowych.

Dramat rodziców. Przekąska utknęła w płucach dziecka

Jak kobieta relacjonuje na Facebooku, chłopczyk zaczął kaszleć, by pozbyć się z gardła ciała obcego. Lakynn natychmiast wezwała pomoc. Ratownicy medyczni zbadali malca i orzekli, że dziecku nie jest. Uznali, że płacz i kaszel wynika z podrażnienia gardła i spowodowanego tym dyskomfortu. Rodzina kontynuowała więc wycieczkę po parku rozrywki.

Jednak jeszcze tego samego wieczoru Briar wylądował w szpitalu. Matkę zaniepokoił ciężki oddech chłopca. Badania i prześwietlenia wykonane w szpitalu jednoznacznie wskazywały na to, że w płucach dziecka nadal tkwi przekąska - kawałki popcornu. Lekarze stwierdzili, że konieczna jest pilna operacja. Matce oznajmili, że malec może nie przeżyć.

"Lekarze uprzedzili nas, że ryzyko jest to wysokie, ale dopiero gdy chirurg przyszedł z nami porozmawiać, naprawdę się przeraziliśmy. Lekarz wyjaśnił, że jest bardzo prawdopodobne, że Briar nie przeżyje operacji z powodu niedotlenienia i tego, że popcorn mógł napęcznieć w płucach. Chciał, żebyśmy zdali sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja. To było najgorsze 1,5 godziny w naszym życiu - napisała matka chłopca w poście na Facebooku.

Rodzice apelują: uważajcie, jakie przekąski dajecie swoim dzieciom

Na szczęście operacja udała się i mały Briar wrócił do zdrowia. Jak wskazuje Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zadławienie się przedmiotami takimi jak popcorn czy guma do żucia lub hot dog jest jedną z głównych przyczyn śmierci wśród dzieci poniżej czwartego roku życia. Szacuje się, że każdego roku około 160 dzieci w tym wieku umiera z powodu zadławienia. Również Lakynn i jej mąż Eastine ostrzegają innych rodziców przed podawaniem małym dzieciom niebezpiecznych przekąsek.

"Podzielimy się z wami tym, co powiedział nam chirurg" - mówi matka Briara. "Wiele dzieci, które zadławiły się przekąskami, nawet nie zdążą dotrzeć do szpitala, bo umierają. Nie podawajcie orzechów, popcornu, winogron ani rodzynek dzieciom poniżej czwartego roku życia" - apeluje we wpisie na Facebooku.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także