PoradyPrzygotuj tę miksturę na truskawki. Nie nadążysz z jedzeniem i przerabianiem

Przygotuj tę miksturę na truskawki. Nie nadążysz z jedzeniem i przerabianiem

Nawóz na truskawki - Pyszności; Foto Canva.com
Nawóz na truskawki - Pyszności; Foto Canva.com
05.06.2023 07:27

Masz na swojej działce lub w ogrodzie truskawki? Dołóż wszelkich starań, by rosły możliwie jak najlepiej. W tym celu przygotuj specjalny domowy nawóz i spryskaj taką mieszanką krzaczki i owoce. Możesz być pewny tego, że będą rosły jak na drożdżach, a ty nie nadążysz z ich zbieraniem i przebieraniem. O czym pamiętać i jak przygotować taki nawóz?

Wszystko wskazuje na to, że sezon na truskawki stopniowo się rozkręca. Na rynku jest coraz więcej polskich truskawek, a i ich cena ulega znaczącej obniżce, w stosunku do tego, co było na samym początku. W przypadku, gdy uprawiasz truskawki na swojej działce lub w przydomowym ogrodzie, warto zadbać o to, by były smaczne, dojrzałe, a krzaczki aż uginały się od nadmiaru owoców. Dobrze jest przygotować domowy nawóz na truskawki. Konieczna będzie wyprawa do apteki po kilka niezbędnych składników.

Jak dbać o truskawki i czym je nawozić?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców lata. Wykorzystuje się na je wiele ciekawych sposobów, ale stanowią głównie podstawę deserów, czy dań takich, jak kluski z truskawkami. Aby móc cieszyć się tymi najlepszymi owocami, warto jest zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i nawożenie. Ważne jest dobre nasłonecznienie i ciepłe stanowisko. Najlepszy moment ich nawożenia to maj, kiedy pojawią się pierwsze kwiaty. Składniki pokarmowe wspomagają ich rozwój korzeniowy i chronią przed atakiem szkodników.

Truskawki w ogrodzie - Pyszności; Foto Canva.com
Truskawki w ogrodzie - Pyszności; Foto Canva.com

Domowy nawóz na truskawki - jak go przygotować?

Przepis na domowy nawóz na truskawki jest naprawdę prosty. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, potrzebna będzie wyprawa do apteki. Aby przygotować nawóz domowej roboty, konieczny będzie zakup jodu, kwasu borowego, a także nadmanganianu potasu. Przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy, że wymieszasz pół litra wody z 5 g nadmanganianu potasu. Kolejnym krokiem będzie przelanie do większego pojemnika 10 litrów wody i wymieszanie jej z odrobiną wcześniej przygotowanego roztworu.

Uprawa truskawek - Pyszności; Foto Canva.com
Uprawa truskawek - Pyszności; Foto Canva.com

Następnie rozpuść pół łyżeczki kwasu borowego w 50 ml gorącej wody i dodaj go do wcześniej przygotowanej mieszanki. Ostatnim etapem jest dodanie 10 kropli jodu i wymieszanie wszystkich składników. Nawóz jest gotowy. Teraz pozostaje ci spryskać truskawki. Pamiętaj, że ich uprawa wymaga regularnego podlewania i odchwaszczania. Gleba, na której rosną truskawki, zawsze powinna być wilgotna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także