NewsyMleko z karaluchów już niedługo w sklepach. Naukowcy nie mają co do niego wątpliwości

Mleko z karaluchów już niedługo w sklepach. Naukowcy nie mają co do niego wątpliwości

Mleko z karaluchów już niebawem może pojawić się na sklepowych półkach/źródło: Charlotte May, Pexels/Roger Brown, Pexels
Mleko z karaluchów już niebawem może pojawić się na sklepowych półkach/źródło: Charlotte May, Pexels/Roger Brown, Pexels
Marzena Pęcak

26.07.2023 08:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niebawem na sklepowych półkach może pojawić się mleko z karaluchów. Jak się okazuje, produkt ten ma wiele cennych właściwości. Chcesz wiedzieć jakich? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. 

Temat żywności zawierającej w składzie owady jest dość kontrowersyjny w naszym kraju, a co za tym idzie, wywołuje sprzeczne emocje. W naszym społeczeństwie można znaleźć zarówno zwolenników takich rozwiązań, jak i zagorzałych przeciwników. Do której opcji ty należysz? Podczas zakupów sprawdzasz skrupulatnie skład produktów, czy może nie zawracasz sobie głowy tym tematem i po prostu bardziej skupiasz się np. na cenie towaru?

Lista superfoods

Dziś chciałabym się skupić na konkretnym produkcie, który już wkrótce może trafić do sprzedaży. Mowa tu o mleku z karaluchów. Zdaniem hiszpańskiego dziennika "La Razon" produkt ten niebawem trafi na listę tzw. superfoods. W tym zestawieniu uwzględnia się żywność, która charakteryzuje się specjalnymi wartościami odżywczymi. Co też ma w sobie wyjątkowego mleko, pochodzące od owadów? Śpieszę z wyjaśnieniami.

Żywność ze składem zawierającym owady wywołuje sprzeczne emocje w Polakach/źródło: Erik Karits, Pexels
Żywność ze składem zawierającym owady wywołuje sprzeczne emocje w Polakach/źródło: Erik Karits, Pexels

Kilka faktów o mleku z karaluchów

Jak się okazuje, naukowcy z Międzynardowej Unii Krystalografii, uważają, że mleko karaluchów jest dużo bardziej odżywcze od mleka krowiego. I to aż czterokrotnie! Znaleźć można tu witaminy z grupy B oraz proteiny.

Mleko z karaluchów znaleziono w konkretnej grupie owadów. W tym przypadku chodzi o przedstawicieli  Diploptera punctata, którzy zamieszkują wyspy na Oceanie Spokojnym. Młode w fazie embrionalnej żywią się mlekiem matki.

Warto też dodać, że nowy rodzaj mleka będzie pozyskiwany w nowoczesny sposób. Produkt ten będzie hodowany w probówkach. A wszystko to zasługa naukowców z Instytutu Biologii i Komórek Macierzystych z Indii. To właśnie tam, udało się zsekwencjonować potrzebne geny, dzięki czemu można je odtworzyć w środowisku laboratoryjnym.

Biorąc pod uwagę cenne właściwości mleka z karaluchów oraz fakt, że udało się odtworzyć je w laboratorium, jest to jeden z produktów, który w przyszłości może przyczynić się do wyżywienia populacji naszego świata. Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać, co myślisz o mleku, produkowanym z karaluchów. Chciałbyś go spróbować?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także