NewsyNie dawaj dziecku latem. Specjaliści ostrzegają, że to bardzo niebezpieczne

Nie dawaj dziecku latem. Specjaliści ostrzegają, że to bardzo niebezpieczne

Nie dawaj dziecku latem. Specjaliści ostrzegają. Fot. Pexels
Nie dawaj dziecku latem. Specjaliści ostrzegają. Fot. Pexels

Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z nimi rodzinne wyjazdy. Nie dajmy jednak całkowicie ponieść się letniemu szaleństwu. Pamiętajmy, by uważać na to, co jemy. Tych lodów zdecydowanie lepiej nie podawać dziecku latem. Zdaniem specjalistów mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. 

Lody to jeden z ulubionych letnich przysmaków - zarówno małych, jak i dużych. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że zajadano się nimi już 5 tys. lat temu. Pierwsze wzmianki o tym deserze pochodzą z Chin. Inna hipoteza głosi, że lody zawdzięczamy Turkom bądź Irańczykom, oraz że zajadali się nimi już starożytni Grecy i Rzymianie.

Lody, których pod żadnym pozorem nie należy podawać dziecku. Lepiej omijać je szerokim łukiem

Liczba dostępnych w sklepach lodów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jak to mówią - do wyboru, do koloru. Okazuje się jednak, że nie każdy wybór jest dobry, a nie wszystkie produkty są warte uwagi. Nie brakuje rożków, świderków lodów na patyku, na śmietanie, mleku, czy sorbetów. Który z nich jest niezaprzeczalnie najgorszym wyborów?

Należy przede wszystkim unikać lodów, które zostały ponownie zamrożone. Jak je rozpoznać? Jest na to łatwy sposób. Wystarczy dobrze przyjrzeć się opakowaniom. Jeśli zauważysz szron, unikaj ich jak ognia. Świadczy on o rozmrożeniu i ponownym zamrożeniu smakołyku. Tego typu lody można też rozpoznać po ich wyglądzie i konsystencji. W takich słodyczach powstają kryształy lodu, a ich konsystencja nie jest już tak gładka.

Zjadłeś ponownie zamrożone lody? Mogą ci poważnie zaszkodzić

Jedzenie ponownie zamrożonych lodów można przypłacić zdrowiem. Grozi to bardzo poważnym zatruciem pokarmowym. Objawami, które mogą mu towarzyszyć, są nudności, wymioty, biegunka, a także silne bóle brzucha. Mogą one pojawić się zaraz po spożyciu takich lodów, ale i po kilku dniach. Zatrucie tego typu może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, sepsy, a nawet do śmierci. Warto więc podczas zakupów w sklepie być szczególnie wyczulonym.

Nie dawaj dziecku latem. Specjaliści ostrzegają. Fot. Pexels
Nie dawaj dziecku latem. Specjaliści ostrzegają. Fot. Pexels
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także