PoradyNie wiesz, jak pozbyć się przypaleń z żelazka? Rozwiązanie czeka w kuchni

Nie wiesz, jak pozbyć się przypaleń z żelazka? Rozwiązanie czeka w kuchni

Na przypalenia na żelazku pomogą dwa składniki z kuchennej szafki/źródło: ekramar/Adobe Stock,    Daniel Jędzura/Adobe Stock
Na przypalenia na żelazku pomogą dwa składniki z kuchennej szafki/źródło: ekramar/Adobe Stock, Daniel Jędzura/Adobe Stock
Marzena Pęcak

07.08.2023 06:32, aktual.: 07.08.2023 06:56

Twoje żelazko wymaga gruntownego czyszczenia? Wystarczyła chwila nieuwagi i na jego tafli pojawiły się przypalenia? Nie martw się, już za moment cała sytuacja stanie się tylko złym wspomnieniem. A sprzęt będzie jak nowy!

Zanim podzielę się sprawdzonym patentem na wyczyszczenie nawet bardzo przypalonego żelazka, muszę oczywiście czymś się z tobą podzielić. Nie wiem, jak wygląda to u ciebie, ale kiedy ja biorę się za prasowanie, to działam taśmowo. Dlatego też prasowanie zajmuje mi sporo czasu. Zazwyczaj kiedy to robię, odpalam sobie jakąś muzykę, podcast albo kolejny odcinek ulubionego serialu.

Tak było jednak do czasu. Ostatnio też prasowałam i tak się złożyło, że w pewnej chwili zadzwoniła do mnie moja przyjaciółka Ania. Była ostatnio na randce z ciekawym facet i chciała mi o nim od razu opowiedzieć. Tak bardzo wczułam się w jej historię, że dopiero kiedy poczułam nieprzyjemny swąd, zrozumiałam, że rozmawiając z Anką, przestałam prasować. I nie trzeba było długo czekać, by doszło do małej katastrofy.

Czy przypalone żelazko można uratować?

Moja bluzka nadawała się już tylko do wyrzucenia, ale zaczęłam szukać sposobów na uratowanie żelazka. Bo niestety na jego tafli pojawiło się spore zabrudzenie. Zaczęłam więc googlować i szukać domowych sposobów, które pomogłyby mi wyczyścić żelazko. Niedawno je kupiłam, dlatego chciałam uratować nowy sprzęt. Bałam się jednak, że tylko pogorszę kiepski stan żelazka, dlatego też postanowiłam poradzić się mamy, czy zna jakiś domowy patent na tego typu sytuacje.

W uratowaniu prawie nowego żelazka pomogła mi mama/źródło: Na przypalenia na żelazku pomogą dwa składniki z kuchennej szafki/źródło: emilijamanevska/Adobe Stock
W uratowaniu prawie nowego żelazka pomogła mi mama/źródło: Na przypalenia na żelazku pomogą dwa składniki z kuchennej szafki/źródło: emilijamanevska/Adobe Stock

Moja mama jak zwykle mnie nie zawiodła i podzieliła się rozwiązaniem, które sama stosowała w podobnych przypadkach. Jak się więc okazuje, wpadki przy prasowaniu to u nas rodzinna przypadłość.

Przypalone żelazko uratujesz przy pomocy kuchennych produktów

Moja mama wyjaśniła mi, że skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch produktów z kuchennej szafki. Miała na myśli ocet spirytusowy i sodę oczyszczoną w proporcji 1:1. Tak też zrobiłam. Następnie naniosłam powstałą mieszankę na zabrudzenia i odczekałam ok. 5 minut.

Po upływie określonego czasu wzięłam miękką ściereczkę i nawilżyłam ją delikatnie wodą, po czym zaczęłam ostrożnie przecierać taflę żelazka. I udało się od razu. Przypalenia zaczęły odchodzić bez większego problemu. Moja mama dodała na koniec, że w tego typu przypadkach kluczowe znaczenie ma czas. Gdybym, zaczęła czyścić żelazko zaraz po awarii, możliwe, że wystarczyłaby tylko interwencja octu. Tak czy inaczej, kolejny domowy sposób został przeze mnie przetestowany i zaakceptowany.

Oczywiście, jeśli znasz inne ciekawe patenty na wyczyszczenie przypaleń z żelazka, koniecznie mi o tym napisz. Sprawdzonych rozwiązań, nigdy za wiele!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także