NewsyPokazała, co podano do jedzenia na tureckim weselu. U nas to nie do pomyślenia

Pokazała, co podano do jedzenia na tureckim weselu. U nas to nie do pomyślenia

Adobe Stock
Adobe Stock
11.06.2023 09:33, aktualizacja: 11.06.2023 09:53

Wesele w Turcji diametralnie różni się od tradycyjnego polskiego przyjęcia. Co prawda, jest muzyka, są tańce, zabawy i poczęstunek, ale całość dalece odbiega od tego, co jest typowe dla naszej kultury. Pewna tiktokerka podzieliła się relacjami z dwóch tureckich wesel - tradycyjnego i nowoczesnego. Zobaczcie!

Czym charakteryzuje się tureckie wesele? To zależy, czy jest zorganizowane w nowoczesnym czy tradycyjnym stylu. Bardziej zamożne rodziny decydują się na przyjęcia w restauracjach. Skromniejsze wesela odbywają się nierzadko w plenerze i towarzyszy im tradycyjna muzyka i dużo zabawy. Ze względu na to, że alkohol w Turcji jest bardzo drogi, na próżno szukać go na stołach skromnych wesel. Tiktokerka "mariagenowefa" podzieliła się relacjami z zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego przyjęcia.

Wesele w Turcji dla bogatych. Elegancko i nowocześnie

Wesela w Turcji przybierają zazwyczaj dwie formy. Bogate rodziny organizują przyjęcia w formie bardziej nam znanej. Najczęściej w lokalach, gdzie serwowane są wykwintne dania, a goście zobowiązani są do założenia eleganckiego ubrania. Maria podzieliła się relacją z takiej uroczystości. Na nagraniu widzimy, że przyjęcie zostało zorganizowane w restauracji, a gości uraczono kilkudaniowym setem, składającym się z tradycyjnych tureckich dań.

Tradycyjne tureckie wesele. "Jedzenie sprawą drugorzędną"

Zupełnie inaczej wygląda tradycyjne tureckie wesele. Takie może trwać nawet kilka dni i organizowane jest w kilku miejscach, zwłaszcza kiedy rodzina państwa młodych jest liczna i mieszka w różnych regionach Turcji. W przypadku skromniejszej uroczystości liczy się przede wszystkim dobra muzyka, jest dużo tańca i tradycyjnych zabaw. Tiktokerka zawitała również na takim przyjęciu i przyznała w nagraniu, że zespół, który przygrywał zebranym, był najlepszym elementem imprezy. 

Charakterystyczne dla takich wesel jest to, że najczęściej organizowane są pod namiotami lub - tak, jak w przypadku przyjęcia, na którym była tiktokerka - na wynajętych specjalnie na tę uroczystość  bazarach. Natomiast oferta gastronomiczna, jak widzimy na nagraniu, jest sprawą drugorzędną. Zazwyczaj to skromny poczęstunek. Na stołach lądują słodkości oraz sałatki, sosy i ryż w dużych plastikowych miskach, które każdy nabiera sobie samodzielnie. Śmiało można rzecz, że w naszym kraju jest to wręcz nie do pomyślenia. Na takim weselu rzadko pojawia się alkohol, który w Turcji jest bardzo drogi.

Koperta czy prezent? Podarunki dla pary młodej na tureckim weselu

W Turcji nowożeńcom nie wręcza się upominków takich, jak np. w Polsce. Jeżeli gość decyduje się na prezent, najczęściej wybiera złoto lub pieniądze - dolary lub euro. Tiktokerka wspomina w nagraniu, że waga wręczanego złota zależy od tego, jak blisko jest się spokrewnionym z nowożeńcami. Rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo zazwyczaj dają najwięcej. Wyjątkowy jest również sposób wręczania podarków. Jest na to specjalny moment podczas uroczystości, kiedy para zakłada specjalne szarfy, na których goście mogą przypiąć upominki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także