NewsyPolak nagrodzony w prestiżowym konkursie w Mediolanie. Jego pizza zachwyciła sędziów

Polak nagrodzony w prestiżowym konkursie w Mediolanie. Jego pizza zachwyciła sędziów

Polak nagrodzony w prestiżowym konkursie w Mediolanie. Jego pizza zachwyciła sędziów
Ewa
10.07.2022 18:14

Polski pizzerman Przemek Szkudlarek zajął drugie miejsce w prestiżowej Olimpiadi Vera Pizza Napoletana 2022. Jego kompozycja pizzy gourmet zachwyciła jurorów. Wśród nagrodzonych znalazł się również Kamil Błaszczyk (najlepszy amator) i Tomek Wolski. Jakie pizze stworzyli polscy kucharze?

Pizza na światowym poziomie

Na początku lipca ponad 300 najlepszych pizzermanów z 45 krajów stanęło do rywalizacji w konkursie na najlepszą pizzę. Konkurs ten organizowany jest od przeszło 38 lat i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych pizzy na świecie. Kucharze rywalizują w pięciu dyscyplinach: prawdziwa pizza neapolitańska, gourmet, pizza smażona, mastunicola (wypiek z bazylią oraz serem) i calzone (pizza w formie pieroga).

O medale olimpijskie – zarówno indywidualnie, jak i dla narodów – zmierzyły się pizzerie i mistrzowie pizzy zrzeszeni w AVPN, rozsiani po pięciu kontynentach, ale także zwycięzcy rund eliminacyjnych organizowanych na całym świecie, którzy nie są zrzeszeni w organizacji. Eliminację w Polsce wygrał Przemek Szkudlarek, na co dzień pracujący w trójmiejskiej restauracji Mąką i Kawa. To właśnie on reprezentował Polskę w czasie tegorocznej edycji.

Pizza Polaka doceniona!

Polski pizzaiolo startował w kategorii "gourmet". Gourmet to gastronomiczne pojęcie związane z haute cuisine i kulturą dobrego jedzenia. Wiąże się ono nieodzownie z najlepszymi składnikami i bardzo często również wyszukanymi smakami, które mają zaspokoić nawet najdelikatniejsze podniebienie. W skrócie- to takie jedzenie w wersji premium.

Przemek Szkudlarek wystartował właśnie w tej kategorii. Jego kompozycja została doceniona przez jurorów i zajęła 2 miejsce. Co znajduje się na zwycięskiej pizzy? Mozzarella, puree ziemniaczane, kiełbasa z mangalicy i koniny, piklowany burak, świeży koperek. Kucharzowi udało się przemycić do kompozycji polski akcent i podbić serca oceniających.

Reprezentacja Polski zgarnia nagrody

Docenieni zostali również inni Polacy! W kategorii Mastunicola Tomek Wolski zajął trzecie miejsce (na co dzień jest zastępcą szefa kuchni w Szczawnica Park&Resort Spa). Mastunicola to nic innego jak pierwowzór pizzy. Termin, pochodzący od „vasunicola” (bazylia), oznaczał focaccia doprawioną czosnkiem, smalcem i grubą solą.

W kategorii Amatorzy Kamil Błaszczyk zdobył złoty medal, deklasując tym samym swoich rywali. Jego zadaniem było przygotowanie idealnej margerity.

Olimpiada pizzy- Pyszności/ AVPN
Olimpiada pizzy- Pyszności/ AVPN

Gratulujemy!

Cała redakcja Pyszności przesyła gratulacje!

A jak podoba Wam się autorska kompozycja pana Przemka? Skusilibyście się na takie połączenie?

Nagrodzona pizza- Pyszności/ Mąka i Kawa
Nagrodzona pizza- Pyszności/ Mąka i Kawa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także