InspiracjeRóżnice między bzem czarnym a lilakiem. Większość myli te rośliny

Różnice między bzem czarnym a lilakiem. Większość myli te rośliny

Czym się różni lilak od bzu czarnego?
Czym się różni lilak od bzu czarnego?
Źródło zdjęć: © Canva, Wikipedia | Richard Webb, CC BY-SA 3.0

23.04.2024 16:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bez czarny i lilak pospolity bywają mylone ze względu na pewne podobieństwa, głównie w wyglądzie. Chociaż te dwa krzewy mają pewne wspólne cechy, istnieją między nimi istotne różnice. Nie tylko w kwestii wyglądu, ale i pochodzenia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym dwóm roślinom i postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jak nauczyć się je odróżniać.

Bez czy lilak?

Mimo że bez czarny (Sambucus nigra) i lilak pospolity (Syringa vulgaris) na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość podobne, to jednak są to dwie zupełnie różne rośliny. Bez czarny jest przedstawicielem rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae), podczas gdy lilak pospolity zalicza się do rodziny oliwkowatych (Oleaceae).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bez czarny (Sambucus nigra) jest drzewem lub krzewem o średniej wielkości, osiągającym wysokość od 6 do 15 metrów. Jego kora ma szary kolor i jest popękana, a liście są nieparzysto-pierzaste, składające się z listków o ząbkowanych brzegach. Roślina ta charakteryzuje się kwiatami o białym kolorze (rozwijającymi się w czerwcu), które przekształcają się w mięsiste, kuliste pestkowce o czarnym odcieniu.

Z kolei lilak pospolity (Syringa vulgaris) to krzew, który zwykle osiąga wysokość od 2 do 7 metrów. Jego gałęzie są sztywne, a liście skórzaste i szerokojajowate. Kwiaty lilaka mają kwiaty w kolorze białym lub w różnych odcieniach fioletu i są zebrane w wiechy. Mają silny, przyjemny zapach i rozwijają się w połowie maja.

Kwiaty lilaka mają niebieskofioletowy kolo
Kwiaty lilaka mają niebieskofioletowy kolo© Wikipedia | Christer Johansson, CC BY-SA 2.5

Czarny bez i lilak pospolity. Czym się różnią?

Aby odróżnić bez czarny od lilaka pospolitego, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

- kwiaty: bez czarny ma drobne, białe kwiaty zebrane w płaskie baldachogrona, natomiast lilak posiada większe, intensywnie pachnące kwiaty zgromadzone w wiechy. Kwiaty lilaka występują w różnych odcieniach fioletu, bieli oraz różu;

- liście: liście bzu czarnego są pierzaste, złożone z 5-7 (9) lancetowatych, ząbkowanych listków, podczas gdy lilak ma pojedyncze, szerokojajowate, ostro zakończone liście;

- owoce: bez czarny wytwarza czarne, błyszczące owoce, które są jadalne i wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Lilak nie wytwarza jadalnych owoców – jego owoce są suchymi, drewniejącymi torebkami.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także