PrzepisZauważyłeś to na szynce? Absolutnie jej nie kupuj

Zauważyłeś to na szynce? Absolutnie jej nie kupuj

Szynka- Pyszności
Szynka- Pyszności
Ewa
25.07.2023 12:00

Szynka naszpikowana chemią to nic dobrego dla naszego zdrowia. Zwróć uwagę na te szczegóły i nie daj się nabić w butelkę podczas zakupów.

Chociaż sklepowe półki i lady w sklepach mięsnych uginają się pod wyborem przeróżnych wędlin i szynek, to wybór dobrej jakości mięsa nie jest tak łatwą sprawą. Producenci często faszerują swoje wyroby sztucznymi konserwantami i wzmacniaczami. Dzięki temu obniżają oni swoje koszty produkcji i zarabiają na niewiedzy konsumentów. Na szczęście wcale nie trzeba być specjalistą, aby nie dać się oszukać i wybrać dobrej jakości wędlinę. Te kilka prostych rad pozwoli ci wybrać najlepszej jakości szynkę podczas zakupów.

Cena i jakość idą w parze

Kiedy ceny w sklepach rosną, a paragony potrafią przyprawić o zawroty głowy, szukamy tańszych alternatyw. Niestety, w przypadku wędlin bardzo często sprawdza się powiedzenie, że droższe oznacza lepsze. Jeśli cena jest zbyt niska, to prawdopodobnie szynka jest zrobiona z niskiej jakości mięsa. Skład na etykiecie powinien być jak najkrótszy, a podczas czytania wszystko jasne i klarowne. Zawartość mięsa w 100 g gotowej szynki powinna być oczywiście jak największa. Dodatek błonnika i skrobi powinien skreślić szynkę na starcie- to tylko sztuczne zapychacze, które mają za zadanie podnieść wagę produktu. Nie warto za nie płacić. W składzie jest MOM (mięso oddzielone mechanicznie)? Lepiej odłóż wędlinę na półkę.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Szynka- jak wybrać dobrą?

Szynka dobrej jakości powinna mieć jednolity kolor. Jeśli szynka ma różne odcienie koloru, to prawdopodobnie jest przeterminowana lub nieświeża. Powinna być również sprężysta i mieć dość jednolitą strukturę. Unikaj wędlin o ciemnej i brązowej skórce, ponieważ może to świadczyć o użyciu preparatów z dymem wędzarniczym, które mają na celu udawanie naturalnego i smacznego wyglądu. A skoro można osiągnąć to bez sztucznych dodatków, to po co udawać? Dobra jakość szynki ma różowo-brązową barwę, a nie intensywnie różową.

szynka naszpikowana chemią - Pyszności; foto: Canva
szynka naszpikowana chemią - Pyszności; foto: Canva

Dobrej jakości wędlina powinna być w miarę sucha, nieociekający wodą. Obecność dziurek po przekrojeniu szynki może oznaczać, że produkt był naszpikowany specjalnymi solankami lub chemicznymi dodatkami w celu zwiększenia jego wagi. Takie nabijanie to tylko oszustwo, aby zapłacić więcej za mniej wędliny. W szynce dobrej jakości można dostrzec zbite włókna mięśniowe oraz cienkie żyłki tłuszczu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także