PoradyBędziesz zaskoczony. W tych produktach ukrywa się kofeina

Będziesz zaskoczony. W tych produktach ukrywa się kofeina

Kofeina to nie tylko kawa- Pyszności, źródło: Canva
Kofeina to nie tylko kawa- Pyszności, źródło: Canva
Ewa
24.07.2023 08:32, aktualizacja: 24.07.2023 09:29

Kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą oraz herbatą. Znajdziesz ja jednak w innych, nieoczywistych produktach. Zwróć na to uwagę.

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez zastrzyku kofeinowej energii z czarnej kawy. Chociaż mogłoby się wydawać, że licząc ilość wypitych kaw, jesteś w stanie kontrolować, ile tego związku trafia do twojego organizmu, to w rzeczywistości może być jej jeszcze więcej.  Nawet jeśli nie jesteś fanem kawy, a mocną herbatę wybierasz jednak sporadycznie, to kofeinę dostarczasz wraz z innymi, nieoczywistymi produktami, które często goszczą w przeciętnej diecie.

Przedawkowanie kofeiny- jaka jest granica?

Przedawkowanie kofeiny może się zdarzyć i nie jest wcale takie rzadkie. Jest ona składnikiem wielu napojów i produktów spożywczych, które codziennie spożywamy. Ważne jest, aby zarówno dorośli, jak i dzieci, byli świadomi spożywania kofeiny i kontrolowali jej ilość, zwłaszcza jeśli w diecie są obecne różne źródła tej substancji. Dla dzieci w wieku 10-12 lat, bezpieczna dawka kofeiny wynosząca od 140 do 160 mg na dobę. Nadmiar kofeiny u dzieci może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak niepokój, problemy ze snem, nadpobudliwość czy trudności w skupieniu.

U dorosłych ta ilość jest większa - zalecana dawka bezpieczna wynosi około 300 mg na dobę. Jeśli przekroczymy 2000 mg kofeiny w ciągu dnia, to już mówimy o zatruciu kofeiną.

Kawa (Pexels)
Kawa (Pexels)

Kofeina nie tylko w kawie

Kofeinę znaleźć można nie tylko w oczywistych źródłach, jak kawa czy napoje energetyczne. Wykazano, że niektóre gorzkie czekolady zawierają od 20 do 60 mg kofeiny na porcję 28 g, czyli więcej niż w filiżance herbaty. Dla porównania jedna porcja kawy zawiera około 63 mg kofeiny. Zjedzenie całej tabliczki może być zatem mocnym kofeinowym strzałem w ciągu dnia. Bezpieczniejszą alternatywą okazuje się być mleczna czekolada, w której kofeiny próżno szukać. Kofeinę dodaje się również do leków (głównie przeciwbólowych), aby przyśpieszyć działanie głównej substancji czynnej. Jeśli w nazwie pojawia się "EXTRA, FAST, MAX", zerknij, czy nie dodano również kofeiny.

Kofeina znajduje się również w gorzkiej czekoladzie- Pyszności, źródło: Canva
Kofeina znajduje się również w gorzkiej czekoladzie- Pyszności, źródło: Canva

Chociaż wśród kofeinowych napojów gazowanych najbardziej oczywistą wskazówką są energetyki, to nie można również zapomnieć o innych bąbelkach. Jedna szklanka coli zawiera tyle kofeiny, co połowa filiżanki kawy. Co ciekawe, napoje bez cukru mają średnio 2 razy więcej kofeiny, niż te z dodatkiem cukru. Uważać trzeba nawet na gumy do żucia- 2 draże niektórych gum zawierają tyle kofeiny, ile mieści się 1 filiżance kawy. Prawdziwą bombą są jednak preparaty wspomagające odchudzanie. Jedna tabletka suplementu może zawierać odpowiednik aż 12 filiżanek kawy.

Warto obserwować swoje ciało. Jeśli po wypiciu kawy odczuwasz ból głowy i migreny, masz kłopoty z zasypianiem, wzmożone bicie serca i uczucie niepokoju, ogranicz ilość kofeiny w swojej diecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także