PoradyTakich parówek nie jedz. Lepiej wyjdziesz na tym, że wyrzucisz je do kosza

Takich parówek nie jedz. Lepiej wyjdziesz na tym, że wyrzucisz je do kosza

Adobe Stock
Adobe Stock
Marzena Pęcak
19.07.2023 16:01, aktualizacja: 19.07.2023 16:21

Parówki są bardzo popularnym produktem spożywczym w naszym kraju. Ale czy wiesz, na co powinno zwracać się uwagę przy ich wyborze? Jeśli nie, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem do końca. Moc przydatnych wiadomości już na ciebie czeka.

Chyba zgodzisz się ze mną, że parówki to temat, który dzieli wiele osób na dwa obozy. Oczywiście z jednej strony są zdecydowani przeciwnicy, a z drugiej zagorzali zwolennicy. I każda z tych opcji ma swoje argumenty. Dla miłośników parówek ważne jest, chociażby to, że jest to szybki i prosty sposób na zaspokojenie głodu. Z kolei przeciwnicy podkreślają, że parówek z pewnością nie można zaliczyć do wysokiej jakości produktów spożywczych. Tym samym lepiej w ogóle ich nie kupować.

Do której opcji ty należysz? A może nie masz jeszcze jasno sprecyzowanego zdania? Przeczytaj ten artykuł do końca i sprawdź, na co należy zwracać uwagę przy zakupie parówek.

Jak kupować parówki?

Wiem, że początkowo pytanie to może wydawać Ci się wręcz absurdalne, bo przecież kupno parówek nie jest skomplikowane. Idziesz do sklepu, bierzesz produkt z półki i kierujesz się do kasy, aby zapłacić. I robi tak na pewno spora liczba osób. A to duży błąd, ponieważ na rynku spożywczym nie brakuje produktów, które lepiej omijać szerokim łukiem. Dlaczego?

W tego typu produktach często możesz znaleźć całą masę przetworzonych składników, które mogą wręcz szkodzić naszemu zdrowiu. Ich obecność nie jest oczywiście przypadkowa. Otóż w ten sposób jest np. przedłużana przydatność parówek do spożycia.

Jakie parówki najlepiej kupować?/źródło: Alexas_Fotos, pixabay
Jakie parówki najlepiej kupować?/źródło: Alexas_Fotos, pixabay

Czy możesz się jakoś przed tym uchronić? Oczywiście, że tak. Wystarczy, że zachowasz czujność i zaczniesz czytać etykiety. Pamiętaj, że im krótszy spis składników na opakowaniu parówek, tym lepiej. Co więcej, warto kupować parówki drobiowe. Zwracaj również uwagę na zawartość tłuszczu zwierzęcego w produkcie. Nie chcesz przecież mieć w przyszłości problemów m.in. z cholesterolem.

Na co warto jeszcze zwracać uwagę? Najlepiej kupuj parówki, które w swoim składzie mają minimum 95% mięsa. Dobrym wyznacznikiem będzie również cena produktu. Parówki dobrej jakości nie będą należeć do najtańszych. Jeśli jednak zależy ci na jakości, musisz być przygotowany na większy wydatek.

Tych parówek lepiej unikać

To jednak nie koniec przydatnych wiadomości na dziś. Już za moment zdradzę ci, których parówek lepiej unikać. Jakie informacje powinny zaniepokoić cię w ich składzie?

Pierwszą ostrzegawczą lampką jest obecność przeciwutleniaczy. Nic dobrego nie wróży także glutaminian sodu. Choć poprawia on smak produktu, to jednocześnie nie sprzyja naszemu zdrowiu. A skoro o smaku mowa, to lepiej też zrezygnować z zakupu parówek, które w swoim składzie mają wzmacniacze smaku. Kolejną informacją, która powinna powstrzymać cię przed zakupem parówek, jest fakt, że zostały zrobione z mięsa oddzielanego mechanicznie (MOM). W tym przypadku chodzi o kości, tłuszcz i skórę. Nie brzmi zbyt apetycznie, prawda?

Warto również wspomnieć, że lepiej unikać niskiej jakości substancji wypełniających w składzie parówek. To tylko dowód na to, że konkretny produkt spożywczy na pewno nie należy do asortymentu premium. Twoją uwagę powinna wzbudzić również uwaga o regulatorach kwasowości, azotynach sodu oraz sztucznych stabilizatorach. Co więcej, podczas wyboru parówek warto również sprawdzić ile cukru i glukozy znajduje się w produkcie. Im wskaźniki te są wyższe, tym większa szansa, że możesz zacząć tyć. No i na koniec zawartość fosforanów w parówkach również powinna zniechęcić cię do zakupu. Dlaczego? Otóż są one odpowiedzialne za wypłukiwanie wapnia z kości.

I to wszystko. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę, aby kupić jak najlepszy produkt.

Zanim się pożegnamy, koniecznie przeczytaj również: Jak rozpoznać w lodziarni lody dobrej jakości? Kolor prawdę ci powie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także