PrzepisTrzymajcie się za kieszenie. Cena bobu dosłownie wbija w fotel

Trzymajcie się za kieszenie. Cena bobu dosłownie wbija w fotel

Cena bobu w Biedronce jest wyskoka (Adobe, Wikimedia Commons)
Cena bobu w Biedronce jest wyskoka (Adobe, Wikimedia Commons)

16.05.2023 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na to warzywo strączkowe powoli się zaczyna. Bób już pojawił się w Biedronce i na bazarkach. Jednak cena bobu jest bardzo wysoka. Dosłownie powala na kolana. Nie wszyscy będą mogli sobie na niego pozwolić.

Jeszcze rok temu bób był znacznie tańszy. Na początku czerwca 2022 roku kosztował tylko 15-16 złotych za 500 gramów. Teraz jest dwa razy droższy. Galopująca inflacja dotknęło jedno z ulubionych warzyw strączkowych wielu osób. Jego miłośnicy liczą na to, że jeszcze będzie taniej.

Cena bobu w Biedronce jest przeraźliwie wysoka. Możecie być w szoku

Woreczek z 500 gramami warzywa kosztuje teraz aż 29,99 złotych. Czemu jest tak drogo? Najprawdopodobniej przyczyną jest to, ze sezon na bób rozpoczyna się dopiero pod koniec czerwca. Zbiory zaczną się za kilka tygodni. Dyskont musiał więc ściągnąć produkt zza granicy. Wybór padł na Włochy, bo właśnie stamtąd strączkowa roślina pochodzi. Ten stan rzeczy jest przyczyną bardzo wysokiej ceny.

Wczesny bób nie jest tanim produktem, szczególnie jeśli jest importowany z dalekiego kraju. Trzeba więc doliczyć koszt uprawy oraz transportu.

Czy cena bobu spadnie? (pexels)
Czy cena bobu spadnie? (pexels)

Czy cena będzie niższa? Rok temu płaciliśmy mniej

Na szczęście, kiedy sezon na bób się zacznie, jego cena w sklepach zacznie spadać. W zeszłym roku (na przełomie czerwca i lipca) za 500 g tego produktu płaciliśmy 15 złotych (w hurcie były jeszcze tańsze). Jest więc nadzieja, że to horrendalne 30 złotych, zamieni się w niższą wartość. Trzeba tylko poczekać kilka tygodni, by cena bobu się obniżyła.

Dlaczego bób jest taki dobry? Ma wiele właściwości zdrowotnych

Pierwszą zaletą jest jego smak. Oprócz tego stanowi źródło witamin oraz soli mineralnych. Zawierają dużo białka, więc mogą zastąpić produkty mięsne. Obecność kwasu foliowego sprawia, że to dobry produkt dla kobiet w ciąży. Warzywo zapewnia uczucie sytości i obniża poziom złego cholesterolu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na układ krwionośny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także