PoradyWiele osób sięga po ten produkt. Dietetyk ostrzega: może zrujnować zdrowie

Wiele osób sięga po ten produkt. Dietetyk ostrzega: może zrujnować zdrowie

Uwielbiany dodatek - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński
Uwielbiany dodatek - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński
02.03.2023 14:29, aktualizacja: 26.09.2023 12:18

Są takie produkty, które mimo tego, że są popularne i smaczne, to spożyte w nadmiernej ilości mogą być szkodliwe. Świetnym przykładem jest tu lukrecja. Po ten uwielbiany dodatek sięga coraz więcej osób. O konsekwencjach zdrowotnych, związanych ze spożyciem lukrecji, poinformował znany polski dietetyk.

Uwielbiany dodatek może być szkodliwy - dietetyk ostrzega

Być może zastanawiasz się nad tym, czym tak naprawdę jest lukrecja. I słusznie, bo to produkt, który zyskuje na popularności i niektóre osoby mogą go nie kojarzyć. Jest to rodzaj rośliny z rodziny bobowatych. Ma ona zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym i cukierniczym. Pomimo tego, że zawiera w sobie naturalne substancje, to jej spożycie powinno odbywać się z rozwagą. Dlaczego?

W materiale, który został opublikowany na kanale YouTube popularnego polskiego dietetyka - dr Bartka Kulczyńskiego, można zauważyć, że ten uwielbiany dodatek może stanowić szczególne zagrożenie dla osób, które mają problem z układem sercowo-naczyniowym. Jako przykład, dietetyk przytoczył historię 49-letniej pacjentki, która miała hipokaliemię (obniżenie poziomu potasu) i nadciśnienie tętnicze. A jaki był powód takiego stanu? Regularne spożywanie ciasteczek z dodatkiem lukrecji. Większość osób robi to nieświadomie, więc dobrze jest poznać skutki uboczne.

Lukrecja - Pyszności; Foto Kundenpfadfinder pixabay.com
Lukrecja - Pyszności; Foto Kundenpfadfinder pixabay.com

Jakie jest niepożądane działanie lukrecji?

Pomimo tego, że ten uwielbiany dodatek jest smaczny i naturalny, to jego spożycie może powodować wiele skutków ubocznych. Warto podkreślić, że w tej roślinie zielarskiej znajduje się kwas glicyryzynowy, który hamuje przemianę kortyzolu, w efekcie czego w organizmie dochodzi do przemian metabolicznych, które powodują wzrost ciśnienia krwi.

Inne niepożądane działanie to wspomniana hipokaliemia, czyli obniżenie poziomu potasu. Lukrecja w połączeniu ze środkami moczopędnymi, może prowadzić do znacznej utraty potasu.

Ciasteczka z lukrecją - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński
Ciasteczka z lukrecją - Pyszności; Foto: kadr z materiału na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński

Jak spożywać lukrecję?

Zgodnie z tym, co zostało już kilka razy podkreślone, ten uwielbiany dodatek należy spożywać z rozwagą. Przed spożyciem lukrecji, w opinii dietetyka, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i dawkowaniem poszczególnych substancji. Na pewno, nie powinny jej spożywać osoby, które mają problem z układem sercowo-naczyniowym, kobiety w ciąży, czy osoby cierpiące na choroby wątroby.

Dietetyk podkreśla, że osoby, które lubią lukrecję, powinny w szczególności zwrócić uwagę na interakcje naturalnych środków leczniczych ze stale przyjmowanymi lekami i potrawami, które lubi się spożywać.

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować chleb ze starej niemieckiej receptury:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także