NewsyW Polsce otwarto nietypowy McDonald's. Nie ma takiego drugiego na świecie

W Polsce otwarto nietypowy McDonald's. Nie ma takiego drugiego na świecie

Na śląsku powstał nowy McDonald's (Adobe)
Na śląsku powstał nowy McDonald's (Adobe)
25.06.2023 16:47

Na Śląsku otwarto kolejny McDonald's. Nie jest on jednak taki sam jak inne. Od pozostałych różni się przede wszystkim wyglądem. Jego dach zbudowany jest z paneli fotowoltaicznych. To pierwszy taki lokal na świecie.

Na pierwszy rzut oka McDonald's nie wyróżnia się. Wszystko zmienia się, gdy spojrzymy na jego dach. Od razu zauważymy, że dach jest solarny. Budynek stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Do tego można w nim zjeść pysznego burgera i osłodzić się McFlurry.

Pierwszy taki McDonald's na świecie. Niedawno było oficjalne otwarcie

22 czerwca 2023 roku był wielkim dniem dla miasta Rydułtowy. Tego dnia otwarto bowiem oryginalnego "maczka". Na uroczystości pojawił się burmistrz Marcin Połomski, inwestor Bogusław Maziarz oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Dlaczego restauracja ma dach przykryty panelami fotowoltaicznymi? Chodzi o oszczędność energii i obniżenie jej kosztów. Ponadto takie rozwiązanie będzie miało pozytywny wpływ na pobliskie środowisko. Z danych wynika, że dach SunRoof może dostarczyć nawet 44,35 MWh czystej energii rocznie.

"Zainstalowana moc 49,95 kWp pozwoli uniknąć 34,28 ton emisji CO2 rocznie, co stanowi ekwiwalent 1574 nowo posadzonych drzew" - napisała firma, która wykonała konstrukcję na swoim Facebooku.

31 lat temu fast food przybył do Polski

Dokładnie 17 czerwca 1992 roku McDonald's otworzył pierwszą restaurację w naszym kraju. Na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie czekały już tłumy. Tego dnia zrealizowano aż 13 tysięcy transakcji. Najczęściej zamawiano frytki i Big Maca, które do tej pory cieszą się ogromną popularnością.

Wtedy jeszcze półprodukty importowane były zza granicy. Nie zawsze więc miały dobrą jakość, gdyż dalekie podróże niezbyt dobrze wpływają na niektóre wyroby. Teraz wszystko się zmieniło. Sałatę restauracja sprowadza od rolników z okolic Poznania, zaś wołowinę kupuje u dostawcy spod Ostródy. Frytki przygotowywane są z ziemniaków uprawianych w Lęborku przez firmę  Farm Frites Poland SA.

W Polsce jest już ponad 520 restauracji, które zatrudniają 31 tysięcy osób. Na świecie McDonald's otworzył już 38 tysięcy lokali. Codziennie odwiedza ją mnóstwo osób, a ruch jest często ogromny.

Mc Donald's (Facebook)
Mc Donald's (Facebook)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także