PoradyWeź worek na śmieci i włóż do niego ruszt z piekarnika. Efekt końcowy cię zachwyci

Weź worek na śmieci i włóż do niego ruszt z piekarnika. Efekt końcowy cię zachwyci

Ten trik sprawi, że twój piekarnik będzie lśnił - Pyszności; foto: GettyImages, Canva
Ten trik sprawi, że twój piekarnik będzie lśnił - Pyszności; foto: GettyImages, Canva
09.06.2023 18:05, aktualizacja: 09.06.2023 19:06

Brudny piekarnik to prawdziwa zmora dla kuchennych czyścioszków. Ruszt, z racji swojego przeznaczenia, jest w końcu elementem wyjątkowo podatnym na różnego rodzaju zabrudzenia. Zaschnięty tłuszcz, resztki jedzenia, brud wszelakiej maści — jak się ich pozbyć? Istnieje na to prosty, chociaż nieoczywisty sposób. Weź worek na śmieci i sam wypróbuj ten trik. 

Jesteśmy niemal pewni, że najwięcej "rzucania mięsem" w kuchniach Polaków odbywa się nie przy smażeniu kotletów, ale właśnie przy czyszczeniu rusztu piekarnika. Detergenty, brudne ręce, obolałe od szorowania gąbką mięśnie. Przyznaj, że nie taką scenę wyobrażałeś sobie w momencie, w którym postanowiłeś zostać kulinarnym pasjonatem.

Brudny piekarnik to zmora wszystkich kuchennych czyścioszków - Pyszności; foto: Canva
Brudny piekarnik to zmora wszystkich kuchennych czyścioszków - Pyszności; foto: Canva

Ponieważ hołdujemy porzekadłu, że jeśli coś wygląda głupio, ale działa, to wcale nie jest głupie — to uwielbiamy wszelkiego rodzaju, choćby najdziwniejsze w swej naturze triki, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnej pracy w kuchni. Jest to przecież miejsce, w którym chcemy skupić się na tym, co przyjemne, a nie na mozolnej harówce, której i tak nikt nie doceni. Jeśli i ty wychodzisz z takiego założenia, to poniższy patent na czysty piekarnik na pewno ci się spodoba.

Piekarnik czysty na tip-top

Soda oczyszczona, kapsułka do zmywarki, płyn do mycia naczyń, woda i worek na śmieci to wszystkie artykuły, które będą ci potrzebne do szybkiego i przyjemnego wyczyszczenia rusztu piekarnika. Wykorzystaj je w ten sposób:

Piekarnik czysty na tip-top - Pyszności; foto: Canva
Piekarnik czysty na tip-top - Pyszności; foto: Canva
  1. Do miski nalej trochę ciepłej wody i rozpuść w niej tabletkę do zmywarki. Do powstałego płynu wsyp jeszcze 4 łyżki sody oczyszczonej i wymieszaj. Konsystencja powinna przypominać pastę.
  2. Ubrudzony ruszt piekarnika wsadź teraz do dużego worka na śmieci. Przygotowaną wcześniej mieszankę czyszczącą wylej do środka w ten sposób, by pokryła wszystkie żeberka rusztu. Zamknij worek i odstaw na całą noc.
  3. Następnego dnia wyjmij ruszt i opłucz go pod bieżącą wodą. Namocz suchą szmatkę niewielką ilością płynu do mycia naczyń i przetrzyj nim całą kratkę. Ta czynność sprawi, że ruszt będzie lśnił, jakbyś właśnie przywiózł go ze sklepu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także