NewsyWeź z kuchni cytrynę i odrobinę waty. W ciągu 30 sekund poznasz prawdę o sobie

Weź z kuchni cytrynę i odrobinę waty. W ciągu 30 sekund poznasz prawdę o sobie

"Test cytryny" może wiele powiedzieć o osobowści danego człowieka
"Test cytryny" może wiele powiedzieć o osobowści danego człowieka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.10.2023 19:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ilość śliny, którą wytwarzasz po nałożeniu na język kropli soku z cytryny, może wiele powiedzieć o twojej osobowości. Nie brzmi przekonująco? Badacze, w tym znany niemiecki psycholog Hans Eysenck, wykazali, że właśnie w ten sposób można odróżnić introwertyków od ekstrawertyków. Na czym polega słynny "test cytryny" i jak interpretować jego wyniki?

Psycholog Hans Eysenck ustalenia dotyczące soku cytrynowego i introwersji opublikował już w 1967 roku. Wcześniej przeprowadził eksperyment: uczestników badania poprosił, by spróbowali kilku kropli soku z cytryny. W ten sposób odkrył, że w odpowiedzi na kwaśny sok introwertycy ślinili się intensywniej od tych, których określił mianem ekstrawertyków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Introwertyk czy ekstrawertyk? "Test cytryny" rozjaśni tę kwestię

Części mózgu zwana siatkowatym układem aktywacyjnym (RAS) reaguje na bodźce - m.in. jedzenie lub kontakt społeczny - na przykład kontroluje ilość śliny wytwarzanej w odpowiedzi na jedzenie. Takim dobrym bodźcem pokarmowym jest sok z cytryny. Wiemy, że wyciśnięcie soku z cytryny na język powoduje, że w ustach pojawia się ślina. Ale dlaczego tak się dzieje? To reakcja wspomnianego wyżej układu RAS na kwaśny sok.

Naukowcy uważają obecnie, że introwertycy mają zwiększoną aktywność RAS, co powoduje zwiększoną produkcję śliny. Teoria jest taka, że ​​RAS u introwertyków charakteryzuje się wysokim poziomem aktywności, nawet jeśli nie jest stymulowany. Zatem wystarczy niewielki bodziec, aby wywołać dużą reakcję. Oznacza to, że introwertycy prawdopodobnie produkują dużą ilość śliny w odpowiedzi na sok z cytryny. Wynika z tego również, że introwertycy silniej odczuwają spotkania z ludźmi.

Natomiast u ekstrawertyków poziom aktywności RAS jest niski, gdy nie jest on stymulowany, więc do wygenerowania reakcji potrzebują znacznie większego bodźca. Dlatego zazwyczaj wytwarzają mniej śliny w odpowiedzi na sok z cytryny niż introwertycy, ale czują się bardziej komfortowo w kontaktach społecznych.

Na czym polega "test cytryny"?
Na czym polega "test cytryny"?© Pixabay

Jak wykonać "test cytryny"?

Przygotuj: sok z cytryny, wagę kuchenną i kulki z waty. Test najlepiej jest wykonać w większym gronie, by mieć możliwość porównania wyników.

  1. Nałóż dużą kroplę soku z cytryny na język i rozprowadź go w ustach.
  2. Po ok. 10 sekundach użyj kulek z waty, aby zebrać wytworzoną ślinę.
  3. Waciki połóż na wadze kuchennej i zapisz wynik.
  4. Porównaj swoje wyniki z innymi.
  5. Jak interpretować wyniki? Według ekspertów introwertycy wytwarzają o 50 proc. więcej śliny niż ekstrawertycy.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także