PrzepisWielu z nas pije kawę na pusty żołądek. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, co robi z organizmem

Wielu z nas pije kawę na pusty żołądek. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, co robi z organizmem

Kawa. Fot. AdobeStock
Kawa. Fot. AdobeStock

Wiele osób nie wyobraża sobie innego rozpoczęcia dnia niż z kubkiem kawy w ręce. Okazuje się jednak, że picie kawy na pusty żołądek nie jest do końca dobrym pomysłem. Eksperci zdradzają, kiedy najlepiej pić kawę, by działała jak najskuteczniej. 

Picie kawy może zdziałać cuda, jeśli zastosujemy się do odpowiednich zasad. Ten napój dodaje energii jak nic innego i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Eksperci twierdzą jednak, że nie powinniśmy pić jej na czczo. Dlaczego ma to tak dłuży wpływ? Sprawdźmy.

Picie kawy na pusty żołądek. Nie popełniaj tego błędu

Wielu Polaków pije kawę tuż po przebudzeniu. Często robią to jeszcze przed śniadaniem, co zdaniem ekspertów jest bardzo dużym błędem, bo może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. O tej porze poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który pomaga w skupieniu, jest we krwi bardzo wysoki. Kofeina, która znajduje się w kawie, może jednak pozbawić nas tej energii. Jeśli przyzwyczaimy do tego nasz organizm, będziemy potrzebować jeszcze więcej kawy.

Zdaniem ekspertów nie warto więc pić kawy od razu po przebudzeniu. Jeśli wstajemy o 7, najlepiej jest pobudzić się kawą dopiero najwcześniej koło godziny 10. Nie powinniśmy też pić tego napoju bezpośrednio przed, w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, gdyż nie ma to dobrego wpływu na wchłanianie niektórych składników odżywczych z pożywienia. Co więcej, pomiędzy piciem kawy a posiłkiem należy zachować godzinny odstęp. Wszystko dlatego, że zawarte w kawie szczawiany utrudniają również wchłanianie wielu składników mineralnych - na przykład żelaza, wapnia bądź magnezu.

Nie pij kawy po tych posiłkach. Możesz pożałować

Powinniśmy unikać kawy po jedzeniu czerwonego mięsa, gdyż żelazo i cynk w nim zawarte, zostaną z łatwością wypłukane przez kawę. Nie warto również pić je po spożyciu roślin strączkowych oraz nabiału. Powinniśmy również wystrzegać się picia kawy z mlekiem, ponieważ ma negatywny wpływ na nasz organizm. Przyspiesza też proces starzenia i może doprowadzić do otyłości i osłabia działanie kofeiny.

Kawa. Fot. Pexels
Kawa. Fot. Pexels
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także