PoradyWłóż śledzie na noc do tego płynu. O poranku wszystkie ości po prostu znikną

Włóż śledzie na noc do tego płynu. O poranku wszystkie ości po prostu znikną

Jak usunąć ości ze śledzi? - Pyszności; foto: Canva
Jak usunąć ości ze śledzi? - Pyszności; foto: Canva

01.12.2022 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mamy dla ciebie doskonałe wieści. Po przeczytaniu tego artykułu już nigdy nie będziesz musiała borykać się z problemem ości w śledziu. Istnieje prosty patent na pozbycie się ich. Jak usunąć ości ze śledzi? Wystarczy jeden produkt, który na pewno znajduje się w twojej kuchni.

Ości potrafią skutecznie zniechęcić wiele osób do jedzenia ryb. Jednych irytuje ,,dłubanie" w mięsie, a jeszcze niektórzy panicznie boją się utknięcia ości w gardle. Zupełnie to rozumiemy.

Byłoby jednak szkoda rezygnować z tej części diety. W końcu nie od dziś wiadomo, że ryby dodają nam niemało wartości odżywczych. Ości zwykle można wyjąć, ale co zrobić w przypadku ryb, w których są one na tyle małe, że żadna pęseta ich nie chwyci? Pogodzić się z pozornym ,,niebezpieczeństwem"? I liczyć, że żadnemu ze świątecznych gości przy stole nie będą przeszkadzały ości w śledziu?

Jak usunąć ości ze śledzi? - Pyszności; foto: Canva
Jak usunąć ości ze śledzi? - Pyszności; foto: Canva

Niekoniecznie. Ości ze śledzia możemy się w prosty sposób pozbyć, nie niszcząc przy tym struktury mięsa. Potrzebna jest do tego tylko znajomość tego triku i nieco czasu.

Jak usunąć ości ze śledzi?

Do pozbycia się problemu w postaci ości, wystarczy natrzeć rybę sokiem z cytryny. Jej kwasowe właściwości sprawią, że ości staną się maksymalnie miękkie, a te najmniejsze się rozpuszczą.

Przy takim zabiegu trzeba zarezerwować sobie trochę czasu. Namaczanie mięsa ryby w soku z cytryny powinno trwać około 10 godzin. Oczywiście na ten czas wstaw śledzie do lodówki.

Inne sposoby na pozbycie się drobnych ości

Jak usunąć ości ze śledzi? - Pyszności; foto: Canva
Jak usunąć ości ze śledzi? - Pyszności; foto: Canva

Kiedy pęseta nie daje rady, trzeba radzić sobie w inny sposób. A te znowu są różne - w zależności od przeznaczenia ryby.

#1 Zalewa octowa

To sposób stosowany m.in. przez Japończyków - w przypadku makreli. Należy przygotować mieszankę z octu i wody, a następnie odstawić do lodówki na kilka dni.

#2 Szczaw

Liście szczawiu sprawdzą się doskonale jako niszczyciel małych ości wtedy, gdy z ryb przygotowujemy zupę. Wystarczy kilka listków tej rośliny w zupie, by zawarty w nich kwas szczawiowy rozpuścił ości.

#3 Nacięte boki

Jeśli rybkę o drobnych ościach zamierzamy usmażyć, również nie musimy męczyć się z wyjmowaniem ości pęsetą. Wystarczy naciąć ją równolegle po bokach pod lekkim skosem - w stronę linii ości. Resztę roboty zrobi rozgrzany tłuszcz, który roztopi ości.

Skoro już wiesz jak usunąć ości ze śledzi, możesz zająć się czymś przyjemnym. Na przykład obejrzeniem tego przepisu z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także