NewsyWrzuciła do słoika zbrylony cukier i kawałek chleba. Nie uwierzysz, co się stało po 24 godzinach

Wrzuciła do słoika zbrylony cukier i kawałek chleba. Nie uwierzysz, co się stało po 24 godzinach

Zbrylony cukier- Pyszności, źródło Tik Tok itschefalison
Zbrylony cukier- Pyszności, źródło Tik Tok itschefalison
Ewa
31.05.2023 17:17

Zbrylony cukier w cukierniczce lub pojemniku w kuchni to częsty problem. Jest jeden prosty sposób, który zażegna go raz na zawsze.

Chociaż zbrylone kryształki cukru jak najbardziej nadają się do użycia, to często psuje to walor wizualny (w cukiernicze) i utrudnia nabranie odpowiedniej porcji. Niepraktyczne grudki to zmora każdej gospodyni. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste i nie trzeba szukać daleko. Wystarczy zajrzeć do chlebaka.

Dlaczego cukier się zbryla?

Odpowiedź jest naprawdę prosta: jest on higroskopijny. Oznacza to, że pochłania jak gąbka cząsteczki wody z otoczenia, zamieniając się tym samym w bryłę. Wystarczy, że przechowujemy go w pobliżu kuchenki, gdzie unosząca się para wodna "wciągana" jest do cukru. Najprostszym sposobem uniknięcia zbrylania jest przechowywanie słodkich kryształów w suchym, zaciemnionym miejscu. Warto sięgnąć też po szczelne opakowania, jak strunowe woreczki, które zapobiegną dostawaniu się wody.

Cukier biały w kostkach. Fot. Pixabay
Cukier biały w kostkach. Fot. Pixabay

Sięgnij po kawałek chleba

Alternatywą, która ułatwi przechowywanie cukru, jest włożenie do słoika kawałka pieczywa. Trikiem tym podzieliła się Alison Mountford, tworząca filmiki dotyczące gotowania i przydatnych trików na Tik Toku. Kobieta do dużego słoika przełożyła mocno zbrylony brązowy cukier i dorzuciła skórki chleba. Słoik zamknęła i odstawiła na 24 godziny. Po tym czasie otworzyła słoik i wyjęła stwardniały chleb. Znajdujący się w środku cukier stał się ponownie sypki, a po bryle nie było już śladu. Chleb skutecznie wchłonął nadmiar wody i sprawił, że słodzidło wróciło do swojej właściwej formy.

Zamiast chleba sprawdzi się również kilka plasterków jabłka lub kawałek skórki z cytryny. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że mogą dodatkowo zaromatyzować cukier (w szczególności cytryna), co nie każdemu przypadnie do gustu.

Jak uratować cukier puder?

Równie kapryśny jest również cukier puder. Posypywanie bryłkami ciast i deserów zdecydowanie nie należy do łatwych i przyjemnych zadań. Najszybszą metodą jest przesypanie go do woreczka strunowego, szczelne zamknięcie i przejechanie po nim wałkiem do ciasta, który rozbije grudki. Przechowuj go w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także