NewsyWyciągnij z szafki przyprawę i zalej wrzątkiem. Gdy spryskasz ciało, będziesz niewidoczny dla kleszczy

Wyciągnij z szafki przyprawę i zalej wrzątkiem. Gdy spryskasz ciało, będziesz niewidoczny dla kleszczy

Kleszcze - jak sobie z nimi radzić? Fot. AdobeStock
Kleszcze - jak sobie z nimi radzić? Fot. AdobeStock

Kleszcze to bardzo niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią kręgowców lądowych. Uwielbiają niskie zarośla, trawę i liście krzewów, skąd łatwo przenoszą się na ofiarę. Warto chronić przed nimi zarówno siebie, jak i swoich pupili. Na szczęście nie lubią pewnych zapachów, więc możemy w łatwy i skuteczny sposób się przed nimi chronić. Wystarczy sięgnąć po przyprawę, która na pewno znajduje się w twojej kuchennej szafce albo rośnie w ogrodzie.

W tym roku mamy do czynienia z istnym wysypem kleszczy. Najwięcej znajduje się ich w województwie mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Aż 70 proc. z nich może być zakażonych. Jeśli wybieracie się w te regiony lub w nich mieszkacie, powinniście poznać sposoby na to, by skutecznie się przed nimi chronić.

Kleszcze - jak się przed nimi chronić? Domowy sposób, który jest niezwykle skuteczny

Kleszcze szczególnie nie lubią niektórych zapachów. Warto więc używać jednego z olejków: goździkowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, cytronelowego, z drzewa herbacianego, tymiankowego, ze słodkich migdałów czy paczulowego.

Możemy też sięgnąć do kuchennej szafki po suszony tymianek bądź rozmaryn i zalać go wrzątkiem. Następnie należy przelać gotowy napar do butelki z rozpylaczem i spryskać nim ciało oraz sierść zwierząt. Taka mikstura świetnie sprawdzi się też na innych powierzchniach, tj. koce, pościel.

Kleszcze - jak ich unikać? Fot. Pexels
Kleszcze - jak ich unikać? Fot. Pexels

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Łatwy i niezawodny sposób

Kleszcze grasują nie tylko w lasach i na łąkach. Bezpiecznie nie możemy czuć się nawet we własnym ogrodzie. Możemy jednak zrobić coś, co pozwoli nam uchronić swoją rodzinę i zwierzęta przed ukąszeniem. Warto posadzić w ogródku lawendę, której zapach odstrasza kleszcze. Nie lubią też rozmarynu oraz aksamitek, które pięknie prezentują się w ogrodach, ale mają intensywny ziołowy zapach. Odstraszyć możemy je również, sadząc w ogródku warzywnym czosnek.

Kleszcze - jak ich unikać? Fot. Pexels
Kleszcze - jak ich unikać? Fot. Pexels
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także