InspiracjeZ tym babcinym trikiem zrobienie idealnej wydmuszki będzie proste jak bułka z masłem

Z tym babcinym trikiem zrobienie idealnej wydmuszki będzie proste jak bułka z masłem

Wydmuszka - Pyszności
Wydmuszka - Pyszności
Ewa

04.04.2023 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielkanocna wydmuszka to efektowna dekoracja świątecznego stołu. Triki prosto z babcinego zeszytu sprawią, że przygotujesz ją z łatwością.

Wydmuszki to piękna alternatywa dla tradycyjnych pisanek. Odpowiednio przygotowane spokojnie mogą poczekać do kolejnych świąt - dzięki usunięciu zawartości jajka nie ryzykujesz, że coś się zepsuje. Wspólne przygotowanie dekoracji to świetny pomysł na spędzanie czasu z bliskimi i oderwanie się od przedświątecznych obowiązków.

Malowanie pisanek

Tradycja malowania jaj i wydmuszek sięga czasów Słowian. Jajko było symbolem pośredniczącym między ludźmi a bogami i duchami. Wierzyli, że świat narodził się z jaja, a bogowie zstąpili na ziemię w postaci jajka. Pisanki zdobione były symbolami związanymi z przyrodą i bogami. Później Kościół przyjął ten zwyczaj i przypisał mu nowe znaczenie, jako symbol początku nowego życia. Dawniej jajka były zabronione w diecie podczas Wielkanocy, ale ten zakaz został cofnięty w XII wieku. Tradycyjnie malowanie jajek było wykonywane przez kobiety, a mężczyźni nie mogli uczestniczyć w tym procesie, aby nie rzucić uroku na jajka.

Wydmuszka - Pyszności
Wydmuszka - Pyszności

Większość wzorów na wydmuszkach była tworzona za pomocą wosku. Następnie jajka barwiono w naturalny sposób, najczęściej w gotowanych łupinach cebuli lub ochry. Bardziej skomplikowane wzory na jajkach,  tworzono za pomocą wygiętej igły.

Wydmuszka- jak ją zrobić?

Przygotowanie wydmuszki nie jest skomplikowane, wymaga jedynie odrobiny delikatności podczas usuwania wnętrza jaja. Przygotuj ostre narzędzie, jak długa, cienka igła czy wąski śrubokręt. Wybierając jajko do wydmuszki, sięgnij po te, które nie jest super świeże. Najlepiej sprawdzą się jaja, które mają 1-2 tygodnie, bo usunięcie białka z jego wnętrza będzie prostsze niż ze świeżynki. Jajko sparz i osusz. Następnie starannie wiercimy dziurki o średnicy około 3 milimetrów w skorupce jajka, u góry i u dołu, przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Delikatnie dmuchamy przez jedną z dziurek, aby opróżnić jajko. Po wykonaniu tej czynności można przepłukać jajko wodą, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Wydmuszkę można następnie użyć do stworzenia pięknych pisanek.

Jak zrobić wydmuszkę przy pomocy słomki?

Jeszcze łatwiejszym sposobem jest wykorzystanie zwykłej słomki. Po sparzeniu i osuszeniu zrób dziurki, aby dotrzeć do żółtka i je przebić. Zamiast dmuchać bezpośrednio ustami, używamy słomki, którą wkładamy do otworu i dmuchamy przez nią, aż wydmuszka zostanie opróżniona. Następnie płuczemy wydmuszkę i pozostawiamy do wyschnięcia. Po tym czasie otwory możesz zabezpieczyć przy pomocy kleju, by zapobiec pękaniu jajka w tych okolicach. Aby ułatwić sobie późniejsze dekorowanie, można umieścić wydmuszkę na patyczku do szaszłyków, podpierając go na dwóch pudełeczkach po zapałkach. Wydmuszki to doskonały pomysł na ozdobę wielkanocną, ponieważ dobrze przechowywane mogą cieszyć oko przez dłuższy czas niż jedno święto.

Wydmuszka - Pyszności
Wydmuszka - Pyszności

Tak przygotowane pisanki możesz udekorować farbkami plakatowymi i pisakami. Maluj ostrożnie, aby skorupki nie pękły. Po świętach gotowe wydmuszki możesz przechowywać w wytłaczance po jajach.

Kreatywne pomysły na wielkanocne przekąski znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także