PoradyZjedz codziennie jednego banana. Na efekty nie będziesz długo czekać

Zjedz codziennie jednego banana. Na efekty nie będziesz długo czekać

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
05.04.2023 12:55

Banan często zwany jest przekąską doskonałą. Uwielbiają go wszyscy ci, którzy prowadzą intensywny tryb życia i nieraz potrzebują dostać w ciągu dnia zastrzyk energii. Jednak banan nie przyniesie korzyści jedynie sportowcom. Każdy z nas może sięgać po ten pyszny owoc, a zjadanie jednego dziennie szybko da pozytywne skutki na wielu różnych płaszczyznach. 

Jak wszystko, co zdrowe i popularne, banan również został okraszony wieloma mitami i półprawdami. Nawet wtedy, kiedy już zadomowił się na zachodzie (a od momentu jego pojawienia się tutaj, po moment, w którym zyskał dużą popularność, minęło kilkaset lat), co jakiś czas, ktoś przyszywał mu nową łatkę zła wszelakiego. A to mówiono, że jest odpowiedzialny za roznoszenie polio w USA, a to, że jego czarna końcówka skrywa w sobie jaja pająków.

Na szczęście dzisiaj, w czasach nieograniczonej wiedzy na wyciągnięcie dłoni, szybko można obalić te głupstwa i odnaleźć prawdę. A ta wygląda w ten sposób, że jeden banan dziennie może zdziałać cuda.

Jeden banan dziennie - Pyszności; foto: Canva
Jeden banan dziennie - Pyszności; foto: Canva

Jeden banan dziennie dla zdrowia

Banan to nie tylko naturalny energetyk, który w trymiga uzupełnia pokłady energii i "daje kopa" na dalsze funkcjonowanie podczas zabieganego dnia. Powinien być elementem codziennej diety, bo zyskujemy dzięki niemu bardzo wiele. Co nam da jedzenie jednego banana dziennie?

Poczujesz się lepiej

Samopoczucie to równie ważna rzeczy, co witaminy. Nie sięgaj jednak po czekoladę, ale po banana. Ten owoc zawiera tryptofan, którego rozkład jest związany z wytwarzaniem w organizmie serotoniny. Tego hormonu szczęścia nie trzeba już nikomu przedstawiać, prawda?

Odchudzi cię

Zawarte w bananie witamina B6 i mangan wspomagają metabolizm, a tryptofan hamuje łaknienie. Banany doskonale służą ćwiczącym, bo są też bogate w błonnik, który sprawia, że czujemy się syci, a cukry dostarczają dużo energii. Każdy medal ma jednak dwie strony: zobacz tutaj, dlaczego nie powinieneś jeść samych bananów na śniadanie.

Banan obniży ciśnienie

Zawarty w bananach potas to jeden z podstawowych składników zwalczających nadciśnienie i regulujących pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Niektórzy zaznaczają w tym miejscu, że co za dużo potasu — to nie zdrowo. To prawda, ale żeby przekroczyć jego zalecaną dzienną dawkę, trzeba by zjeść prawie 8 bananów.

Jeden banan dziennie- Pyszności; foto: Canva
Jeden banan dziennie- Pyszności; foto: Canva

Pomoże w zgadze 

W niedojrzałych bananach znajdują się mikroelementy, które neutralizują działanie kwasów żołądkowych. Co więcej, wspierają one proces wytwarzania przez organizm śluzu chroniącego żołądek. To brzmi jak coś, co zdecydowanie przyda się nam po świątecznym przejedzeniu, prawda? Lepiej jednak działać zawczasu, a nie od święta. Jeden banan dziennie, jak sam widzisz, potrafi zdziałać cuda!

Zobacz też ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także