PoradyZnany dietetyk zdradził, który chleb z Biedronki jest najzdrowszy. Nie ma cienia wątpliwości

Znany dietetyk zdradził, który chleb z Biedronki jest najzdrowszy. Nie ma cienia wątpliwości

Chleb z Biedronki - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek
Chleb z Biedronki - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook; konto: Dr Michał Wrzosek
12.01.2023 12:00

Chleb chlebowi nierówny - to wie na pewno każdy. Począwszy od smaku, a kończąc na wartościach odżywczych, poszczególne bochenki różnią się od siebie. Pewien znany dietetyk postanowił odnaleźć najlepszy chleb z Biedronki.

Mówi się, że w supermarketach ciężko jest znaleźć coś naprawdę zdrowego. Robimy tam zakupy przede wszystkim ze względu na oszczędność: pieniędzy, bo ceny są stosunkowo niskie, oraz czasu, bo każdy dział znajduje się w tym samym budynku.

Jednak wraz z ceną niejednokrotnie obniżona jest też jakość proponowanych przez supermarkety produktów. Czy da się znaleźć w nich artykuły, którym nie miałby nic do zarzucenia nawet doświadczony dietetyk? Takie zadanie postawił przed sobą Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny i trener sportowy, regularnie udzielający się w mediach społecznościowych i na YouTube. W serii popularnych nagrań wertuje on oferty różnych dyskontów i próbuje wyłowić z nich dietetyczne perełki. Tym razem postanowił odnaleźć najlepszy jakościowo chleb z Biedronki.

Chleb - jaki w ogóle powinien być?

Pieczywo to źródło wartości odżywczych i właściwości prozdrowotnych, o których zdarza nam się zapomnieć. Zwykle poddajemy ocenie dopiero to, co położymy na chlebie. Okazuje się jednak, że ten ,,podkład" też należy - a raczej powinien należeć - do części zdrowej diety.

Substancje mineralne zawarte w pieczywie, takie jak wapń, magnez, potas, cynk czy żelazo, odpowiadają za skuteczne zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej. Antyoksydanty natomiast opóźniają proces starzenia.

Jednak mikroelement najbardziej ceniony w chlebie to oczywiście błonnik. To właśnie jego zawartość sprawdzał Wrzosek, oceniając chleby z Biedronki.

Chleb z Biedronki - Pyszności; foto: Canva
Chleb z Biedronki - Pyszności; foto: Canva

Jaki wybrać chleb z Biedronki?

Zanim dietetyk wskazał najbardziej wartościowy chleb z Biedronki, ostrzegł przed tymi, których na pewno nie powinniśmy kupować. Jak powiedział, najmniej błonnika spośród całej oferty pieczywa z Biedronki ma chleb rodzinny: 1,8 na 100 gramów. Chleb z koszyczka i chleb nowodworski z maślanką i makiem mają natomiast długie, słabe składy.

Jako najlepszy chleb z Biedronki Michał Wrzosek wskazał chleb żytni 100% bez dodatku drożdży. Jak wyjaśnił dietetyk, pieczywo to ma jedynie trzy składniki, dużą ilość błonnika, a dodatkowo jest zwyczajnie tanie.

A skoro o zdrowiu mowa, zobacz ten film z naszego kanału na YouTube z przepisem na makowiec według Anny Lewandowskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także