Tak ekspresowo odświeżysz każdy bochenek chleba. W 10 minut twardy bochen stanie się miękki jak prosto z piekarni

Jak odświeżyć chleb? - Pyszności; foto: kadry z materiałów na kanałach YouTube: Przyślij Przepis oraz Wideopedia

Wszyscy kochamy świeże pieczywo. A co jeśli chleb stracił już swoją pierwszą świeżość? To nie koniec świata – istnieje kilka ciekawych sposób na rozwiązanie tego problemu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak odświeżyć chleb. 

Świeżutki chleb jest tak pyszny, że wystarczy już tylko warstwa masła i odrobina soli, by stworzyć doskonałą przekąskę. Nie ma co owijać w bawełnę – jedynym co stoi na przeszkodzie zjadania codziennie idealnie chrupkich kanapek, jest odległość do najbliższej piekarni.

Jednak mimo wszystkich zalet chleba, jest on też wyjątkowo wymagającym artykułem, jeśli chodzi o przechowywanie. Utrata cudownych właściwości następuje szybko, a bez nich chleb nie smakuje już tak dobrze.

Mamy jednak dobre wieści. Wiemy, co zrobić, kiedy chleb nie jest już idealnie świeży. Te sposoby są jednocześnie proste i genialne. Ciekawa? Czytaj dalej.

Jak odświeżyć chleb – Pyszności; foto: Canva

Jak utrzymać świeżość pieczywa?

Zanim przystąpimy do odpowiedzi na pytanie, jak odświeżyć chleb, warto podkreślić jedną rzecz. To, co w kwestii świeżości chleba jest najważniejsze, to jego odpowiednie przechowywanie.

Najlepszym miejscem dla pieczywa jest oczywiście chlebak. Istotną rzeczą jest materiał, z którego został zrobiony. Dobrze sprawdzą się chlebaki z naturalnego drewna albo bambusa. Nieco gorszym rozwiązaniem są szybko nagrzewające się chlebaki metalowe albo ceramiczne. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, zobacz, czy zostały wyposażone w otwory do cyrkulacji powietrza.

Chleb niespecjalnie dobrze odnajduje się w lodówce, bo chociaż zahamuje ona proces gnicia, to już po paru godzinach pozbawi chleb miękkości. Pieczywo wyjęte z lodówki stanie się więc twarde, zbite i ciężkie do zgryzienia.

A co w przypadku trzymania pieczywa w szafce? Jest to oszczędność miejsca, a przy dodatkowym zabezpieczeniu chleba, staje się całkiem niezłym rozwiązaniem. Jako ,,opakowanie” chleba najlepiej sprawdzą się lniane woreczki. Nie używaj foliowych opakowań – nie zapewnią pieczywu odpowiedniego przepływu powietrza.

Jak odświeżyć chleb – Pyszności; foto: Canva

Jak odświeżyć chleb?

Jeśli na profilaktykę jest już za późno, a chleb zdążył zeschnąć, wypróbuj któryś z tych sposobów na jego odświeżenie.

#1 Chleb skropl wodą. Następnie umieść go na patelni i odpal pod nią bardzo mały ogień. Podgrzewaj przez 2-3 minuty, w połowie tego czasu przewracając go na drugą stronę.

#2 Pokrój chleb w plastry. Następnie owiń każdy z nich nawilżonym ręcznikiem papierowym i wstaw do mikrofali na 10-15 sekund.

#3 Owiń cały bochenek w folię aluminiową, a piekarnik rozgrzej do 150 stopni. Piecz chleb przez około 10 minut.

#4 Garnek napełnij wodą. Następnie zagotuj ją i połóż na garnku sito z chlebem. Para sprawi, że po kilku minutach chleb odzyska utraconą świeżość.

Skoro już wiesz, jak odświeżyć chleb, możesz też zrobić ten chlebek czosnkowy według przepisu z naszego kanału na YouTube.

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×