Leczy jelita i pomaga schudnąć. Jeden błąd pozbawia je wartości
O jego właściwościach doskonale wiemy od dawna - piły go nasze mamy, babcie, a nawet prababcie. Siemię lniane to nieoceniony skarb naszej kuchni, który został nieco przyćmiony zagranicznymi superfoods. Odpowiednio przygotowany pomoże zadbać o zdrowie jelit i poprawi metabolizm.
23.04.2024 | aktual.: 23.04.2024 14:51
W niepozornych, brązowych ziarenkach skrywa się prawdziwa skarbnica właściwości odżywczych. O piciu siemienia głośno już od dawna, ale wiele osób zupełnie nieświadomie popełnia prosty błąd, który pozbawia siemię jego cennych właściwości. Zobacz, jak łatwo tego uniknąć i zatroszczyć się w pełni o swoje zdrowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy siemię lniane jest zdrowe?
Siemię lniane jest jednym z najlepszych źródeł błonnika pokarmowego, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także daje uczucie sytości na dłużej. To szczególnie cenne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy lub mają problemy z pracą jelit.
Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływają one m.in. na pracę mózgu i układu krążenia, zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworów. Siemię lniane jest również źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, żelazo i cynk. Kto by pomyślał, że w takich niepozornych ziarnach skrywa się tyle mocy?
Zobacz także
Jak jeść siemię lniane?
Siemię lniane można jeść na wiele sposobów. Można je dodawać do jogurtów, musli, owsianek, sałatek, zup i sosów. Zmielone siemię lniane można również wykorzystać jako zamiennik jajek w wypiekach.
Wiele osób kupuje siemię lniane już w zmielonej postaci - to błąd, który kosztuje nas sporo tego, co najcenniejsze w siemieniu. Kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy zawarte w nasionach ulegają utlenieniu po zmieleniu. Utlenianie to proces, który niszczy te ważne składniki odżywcze, czyniąc je mniej wartościowymi dla organizmu.
Aby zmaksymalizować korzyści płynące ze spożywania siemienia lnianego, najlepiej kupować je w całych ziarenkach i mielić je tuż przed użyciem. W ten sposób ograniczamy czas ekspozycji nasion na tlen i chronimy ich delikatne składniki odżywcze.
Dodatkowo mielenie siemienia lnianego tuż przed spożyciem zwiększa jego przyswajalność. Podczas mielenia nasiona rozbijane są na mniejsze kawałki, co ułatwia trawienie i wchłanianie przez organizm zawartych w nich składników odżywczych.
Rozwiązanie jest proste - siemię lniane kupuj w stałej postaci. Miel je przed jedzeniem w blenderze lub młynku do kawy.