PrzepisKuchnia polskaMoja babcia przywiozła ten przepis z Lubelszczyzny. Kresowy przysmak przygotujesz za grosze

Moja babcia przywiozła ten przepis z Lubelszczyzny. Kresowy przysmak przygotujesz za grosze

Kuchnie regionalne skrywają w sobie wiele przysmaków, których nie odkryto jeszcze na szerszą skalę. Moja babcia z Lubelszczyzny przywiozła przepis, którego do tej pory nie znałam. Proste danie świetnie sprawdzi się na ekspresowy obiad.

Kulasza - Pyszności
Kulasza - Pyszności
Źródło zdjęć: © YouTube | GCKSiT RADECZNICA

25.04.2024 | aktual.: 13.06.2024 11:15

Chociaż na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa debiut zaliczyła stosunkowo niedawno, bo w 2021 roku, to w Lubelszczyźnie znana jest o wiele dłużej. Kulasza to danie, w którym specjalizują się gospodynie z powiatu biłgorajskiego. Zdecydowanie daleko mu do dietetycznych, lekkich potraw, ale fanów tego połączenia zdecydowanie nie brakuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kulasza - kresowy przysmak z Lubelszczyzny

Tradycyjna kulasza to proste danie z ziemniaków i mąki, które od pokoleń cieszy się popularnością wśród gospodyń. Do przygotowania tego dania potrzebne są zaledwie 2-3 składniki. To dowód na kreatywność i umiejętność tworzenia "czegoś z niczego".

Przepis jest bardzo prosty, ale wymaga nieco wprawy, by nadać daniu odpowiednią konsystencję. Masa powinna być dość gęsta, lepka i aksamitna, bez grudek.

Kulasza z Księżpola - Pyszności
Kulasza z Księżpola - Pyszności© www.gov.pl

W gminie Księżpol znana była również odmiana kulaszy, która nie zawierała ziemniaków. W tym wariancie, zamiast nich, stosowano razową mąkę gryczaną "podkrupnią ryczaną". Gotowe danie podawano z tłuszczem i skwarkami i zsiadłym mlekiem. Czasami kulasze polewano sosem "mączką", przygotowanym z podsmażonej cebuli i śmietany.

Składniki:

  • 2 szklanki wody,
  • 2 szklanki mąki,
  • 4 ziemniaki średniej wielkości,
  • 1 łyżka masła,
  • sól,
  • skwarki.

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki obierz, pokrój w drobną kostkę i gotuj do miękkości z masłem i solą. Wody wlej tyle, aby jedynie przykryła ziemniaki.
  2. Dokładnie rozetrzyj ugotowane ziemniaki tłuczkiem, aby nie było żadnych grudek i dopraw do smaku solą.
  3. Ziemniaki nakładaj na talerz łyżką zanurzoną wcześniej w tłuszczu.
  4. Na środku ziemniaków zrób dołek i wsyp do niego skwarki wraz z wytopionym tłuszczem. Tłuszcz możesz zastąpić również wiejską śmietaną.

Wegetarianie zamiast skwarek do dołka mogą wlać masło. Smacznego!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Wybrane dla Ciebie