NewsyAni schabowy, ani pierogi ruskie. Polacy sięgają najczęściej po zupełnie inne danie

Ani schabowy, ani pierogi ruskie. Polacy sięgają najczęściej po zupełnie inne danie

Jakie jedzenie Polacy zamawiają najczęściej? Jest nowy lider
Jakie jedzenie Polacy zamawiają najczęściej? Jest nowy lider
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pattadis
15.05.2024 10:11

Raport food trendów 2023/24 nie pozostawia żadnych wątpliwości. Polacy najczęściej decydują się na jedno konkretne danie, które w najnowszym rankingu pobiło już nawet pizzę margheritę. Czy domyślasz się już, o jaką potrawę chodzi?

W jaką stronę zmierza polska gastronomia? Czy gusta Polaków co do jedzenia na mieście i zamawiania jedzenia do domu regularnie się zmieniają? A jeśli tak, to jak bardzo? Na takie i podobne pytania odpowiada Raport Food Trendów — publikacja tworzona przez portal pyszne.pl, którego współtwórcami są nie tylko miliony konsumentów, ale także międzynarodowa agencja WGSN: Trend Forecasting & Analytics z siedzibą główną w Londynie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dane z publikacji jasno wskazują, która kuchnia narodowa jest dla Polaków najbardziej interesująca, a także to, jaka konkretna potrawa zyskała w ich oczach najbardziej. Zaskoczenie? Raczej go nie ma, chociaż pozycja lidera uległa zmianie. Przyjrzyjmy się kilku szczegółom opisanym w raporcie.

Polacy kochają to jedzenie

27 procent spośród zamówionych w 2023 roku na pyszne.pl potraw okazało się daniami bezmięsnymi. To oznacza, że Polacy coraz mocniej szturmują kuchnię wegetariańską, wielokrotnie rezygnując nawet z produktów odzwierzęcych — potrawy wegańskie opiewały na 9 proc. wszystkich zamówień.

Tymczasem najpopularniejszą kuchnią narodową, na której dania decydujemy się podczas zamówień z dostawą, jest kuchnia włoska. Wyprzedza ona potrawy kuchni polskiej, amerykańskiej, arabskiej i japońskiej — na czele z sushi. Pizza i spaghetti bolognese chyba nigdy nie znudzą się mieszkańcom polskich miast. A jednak to właśnie popularna margherita straciła w zeszłym roku pozycję lidera.

Lepszy niż pizza?

Koszulkę — czy może opakowanie — lidera w rankingu najczęściej zamawianych przez Polaków potraw przejął nowy król na gastronomicznym rynku. Kebab. Można powiedzieć, że totalnie oszaleliśmy na jego punkcie, bo według raportu turecka potrawa zwyciężyła... we wszystkich największych miastach w Polsce.

Kebab nowym liderem rankingu popularności
Kebab nowym liderem rankingu popularności© Canva | suwinai-sukanants-images

Szał na kebab ewidentnie trwa. Czy jest to danie, które ty także zamawiasz najczęściej, gdy decydujesz się nie gotować samemu? Daj nam znać, co o tym sądzisz!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także