PoradyBabcia Zosia zdradziła tajemnicę udanego sosu. Wyjdzie gęsty i idealnie kremowy

Babcia Zosia zdradziła tajemnicę udanego sosu. Wyjdzie gęsty i idealnie kremowy

Idealna zasmażka według babci Zosi - Pyszności; foto: Adobe Stock
Idealna zasmażka według babci Zosi - Pyszności; foto: Adobe Stock
12.07.2023 13:00

Babcie miały swoje sposoby na wszystko. A skoro tak, to wiedziały również, co zrobić, żeby sos czy zupa były idealnie gęste i kremowe. Nic nie sprawdzi się tu lepiej, niż prawidłowo przygotowana zasmażka. Jak ją zrobić? Jakie są jej rodzaje? I jak je łączyć z sosem? Podpowiadamy!

W dzisiejszych czasach wszystkie patenty kulinarne mamy podane jak na tacy. Nasze mamy i babcie zdobywały zaś swoją wiedzę w zupełnie inny sposób. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, albo wypracowywane metodą prób i błędów arkana gotowania do dzisiaj pozostają niezastąpione. I choćbyśmy zgłębili całą wiedzę kulinarną świata, nic nie pobije soczystych kotletów mielonych babci czy jej idealnie zagęszczonego sosu. 

Zasmażka - niby taka prosta, a jednak - Pyszności; foto: Canva
Zasmażka - niby taka prosta, a jednak - Pyszności; foto: Canva

Dzisiaj chcemy się właśnie skupić na tej drugiej przydatnej umiejętności. Czy to zupa, czy sos — oba dania w pewnym momencie trzeba zagęścić, żeby uzyskać smaczną, kremową konsystencję, która usatysfakcjonuje nasze kubki smakowe. Jak to zrobić? To proste: posłuży do tego zasmażka. Ale jak ją przygotować? Idealne proporcje zdradziła nam babcia Zosia. To bardzo łatwe — i bardzo ważne zarazem!

Perfekcyjna zasmażka

Na początek trochę teorii. Rozróżniamy trzy rodzaje zasmażek: białą, jasnozłotą i ciemną. Różnią się od siebie czasem smażenia i przeznaczeniem. Podczas gdy pierwszy (czyli biały) stopień służy do zagęszczania zup i jasnych sosów, tak ciemną, najdłużej trzymaną na ogniu zasmażkę dodajemy do ciemnych sosów mięsnych i grzybowych. Tak naprawdę jej rodzaj nie jest jednak tak ważny, jak odpowiednie proporcje. Babcia Zosia miała tu prostą zasadę.

Zasmażka ciemna używana jest np. do sosów mięsnych i grzybowych - Pyszności; foto: Canva
Zasmażka ciemna używana jest np. do sosów mięsnych i grzybowych - Pyszności; foto: Canva

Według niej prawidłowo przygotowana zasmażka opiera się na proporcji: 1 łyżka masła na 1 łyżkę mąki pszennej. To odpowiednia ilość naturalnego zagęszczacza na 500 ml zupy czy sosu. Nie więcej, nie mniej. Ale to nie wszystko: należy jeszcze odpowiednio ją przygotować i połączyć z płynem.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o intensywnym mieszaniu, bo zasmażka lubi się przypalić, a w następstwie tego zepsuć cały smak zagęszczanej potrawy. Warto również pamiętać o tym, by przed wlaniem jej do zupy czy sosu, rozrobić ją z odrobiną zimnego płynu (wodą lub mlekiem) zagotować, a następnie stopniowo łączyć z potrawą. W ten sposób unikniesz nieapetycznych grudek w daniu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także