Joanna znalazła przepis w przedwojennej broszurce. Taką zupę serwowano na Wigilię zamiast barszczu
W polskiej tradycji wigilijnej zupy zajmują wyjątkowe miejsce. Są zarówno symbolem dawnych obyczajów, jak i kulinarnych innowacji. Poznaj najciekawsze z nich – od klasycznej zupy grzybowej po mniej znane, ale równie fascynujące odmiany regionalne.
24.11.2024 14:43
Popularne zupy wigilijne
Zupa grzybowa, szczególnie ta na bazie suszonych grzybów, to stały bywalec wigilijnych stołów. Jej głęboki aromat i stosunkowo proste przygotowanie sprawiają, że jest uwielbiana przez wiele osób.
Nieco mniej znana, zupa śledziowa według przepisu Ewy Wachowicz zyskuje coraz więcej zwolenników. Pochodząca z regionu kujawsko-pomorskiego, nazywana "rosopitą", zupa ta to świeże podejście do tradycji. Serwowana na zimno, z dodatkiem młodych ziemniaków i śmietany, wprowadza lekkość i orzeźwienie. Idealna dla tych, którzy poszukują alternatyw dla gorących, tradycyjnych dań.
Koci lament to zupa z Podkarpacia i Lubelszczyzny, w swoim składzie zawierająca kiszoną kapustę, fasolę i ziemniaki. Jest postnym daniem, które dzięki połączeniu tych prostych składników, zyskuje unikalny smak – intensywny i kwaśny, z nutą słodyczy dodanej przez powidła śliwkowe
Autorka bloga "Królestwo garów" poleca natomiast suszenicę. To esencjonalna zupa na bazie wywaru z suszonych owoców. Joanna trafiła na przepis w przedwojennej gazetce "Zupy i sosy" wydawnictwa Bluszcz. Jeśli więc lubicie kompot z suszu, to suszenica również przypadnie wam do gustu. Skusicie się?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Suszenica - przepis krok po kroku
Składniki:
- 500 g owoców suszonych (jabłek, gruszek, śliwek w równych proporcjach),
- kawałek laski cynamonu,
- 5-6 goździków,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- cukier.
Sposób przygotowania:
- Suszone owoce włóż do garnka i zalej zimną wodą. Odstaw najlepiej na noc. Następnego dnia ugotuj owoce w tej samej wodzie, do miękkości.
- Ugotowane owoce odcedź, wywaru nie wylewaj!
- Zmiel w maszynce do mięsa i przetrzyj przez sito. Połącz z wywarem, dolej przegotowaną wodę, tyle, aby otrzymać dwa litry zupy.
- Dodaj kawałek laski cynamonu, 5 goździków, zagotuj.
- Dopraw do smaku cukrem. Mąkę ziemniaczaną wymieszaj z 50 ml zimnej wody, dolej trochę gorącego płynu, wymieszaj i połącz z zupą.
- Suszenicę podawaj ze śmietaną i grzankami.