PoradyTe suszone owoce omijaj szerokim łukiem. Z nich nie ugotujesz zdrowego kompotu

Te suszone owoce omijaj szerokim łukiem. Z nich nie ugotujesz zdrowego kompotu

Suszone owoce
Suszone owoce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.12.2023 13:17, aktualizacja: 20.03.2024 11:22

Nie ma wigilijnej wieczerzy bez pysznego kompotu i nie ma pysznego kompotu bez jakościowej mieszanki suszonych owoców. Śliwka, jabłko, gruszka to absolutna podstawa, jednak nie sposób nie dodać innych kuszących bakalii. Finalny smak i wartości odżywcze naszego napoju zależą od tego, po jakie owoce sięgniemy. Tutaj warto przystanąć, poczytać składy i zastanowić się nad ostatecznym wyborem, gdyż suszone owoce nie zawsze w składzie zawierają tylko suszone owoce.

Daktyle i rodzynki, morele i figi, śliwki i jabłka - w sklepach znajdziemy mnogość suszonych owoców. I dobrze, gdyż warto po nie sięgać cały rok, nie tylko podczas wigilijnej wieczerzy w postaci aromatycznego kompotu. Oczywiście najzdrowsze są owoce świeże, ale suszone również są dobrym źródłem wielu składników odżywczych, m.in. magnezu, potasu, żelaza, fosforu, miedzi, witamin A i C. Niewątpliwie jedną z największych zalet suszonych owoców jest duża zawartość błonnika. Niestety, produkty te zawierają też dużo cukru i są kaloryczne, dlatego powinno się je spożywać z umiarem. Powinniśmy być również czujni, czytając składy takich produktów. Znajdziemy tam substancje szkodliwe czy choćby nawet dodatkowy cukier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Susz na kompot. Takich suszonych owoców unikaj

Sięgając po opakowanie suszonych owoców w sklepie, zerknijmy na skład. Dlaczego? Ponieważ najlepsze suszone owoce to te, które w składzie zawierają tylko owoce. A nie zawsze to taka oczywista oczywistość. Wielu producentów do suszonych owoców dodaje cukier, dwutlenek siarki, olej słonecznikowy, olej z nasion bawełny, olej palmowy, regulator kwasowości np. kwas jabłkowy. Niektóre z powyższych nie są niczym złym, inne - wręcz przeciwnie.

Na pewno zbędny jest dodatek cukru (same owoce naturalnie są jego źródłem). Olej palmowy i dwutlenek siarki to substancje szkodliwie. Nie sięgaj więc po produkty, które zawierają je w swoim składzie. Kwas jabłkowy natomiast nie wykazuje negatywnego wpływu na jakość produktu.

Istota jest również informacja na temat kraju pochodzenia bakalii. Niektóre państwa specjalizują się w produkcji określonych suszonych owoców, stąd też wiadomo, że mamy do czynienia z produktem dobrej jakości. Tym samym warto sięgać po suszone jabłka z Polski, figi z Turcji i Grecji, a daktyle z Izraela.

Suszone owoce
Suszone owoce© Pixabay

Pakowane czy luzem? Jakie owoce suszone są lepsze?

Reguła jest taka, że zawsze lepiej jest sięgać po suszone owoce pakowane. Co za tym przemawia? Po pierwsze - nie wiemy, jak dużo czasu na sklepowej półce spędziły owoce sprzedawane luzem. Po drugie - dostęp powietrza sprawia, że witaminy obecne w takich produktach po prostu się utleniają. Co więcej, suszone owoce dostępne na wagę z reguły nie posiadają widocznej daty przydatności do spożycia.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także