Takich bakalii nigdy nie kupuj. Mogą zrujnować zdrowie

Takich bakalii nigdy nie kupuj. Mogą zrujnować zdrowie

Bakalie
Bakalie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Kudryashova
11.10.2023 15:22

Wydaje nam się, że wszystkie bakalie są zdrowe. W końcu to orzechy, rodzynki i żurawina, które wspaniale wpływają na nasz organizm. Są też źródłem wielu witamin i minerałów. Czy jednak możemy zajadać się nimi bez ograniczeń? Które bakalie są niezdrowe?

Bakalie to grupa, do której zaliczają się suszone i kandyzowane owoce oraz orzechy. W procesie suszenia stają się one słodsze i tracą wodę. Dzięki temu możemy je dłużej przechowywać, bo szybko nie stracą świeżości. Chociaż w takim wydaniu często smakują bardziej, to objadanie się nimi nie jest zbyt dobrym pomysłem. Suszone daktyle i rodzynki mają o wiele więcej cukru niż ich świeże odpowiedniki. To jednak nie jest jedyny powód, dla którego powinniśmy uważać na bakalie, a szczególnie suszone owoce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Takie bakalie mogą zrujnować zdrowie. Przenigdy ich nie jedz

Chociaż z reguły są zdrowe, to przy kupowaniu trzeba zachować szczególną ostrożność. W procesie suszenia używa się bowiem produktów z siarką, które zapobiegają pleśnieniu i rozwojowi drożdży. Mają też działanie konserwujące i "poprawiają" kolor suszonych owoców. Takie związki nawet w niewielkich ilościach są niebezpieczne dla alergików i blokują przyswajanie kwasu foliowego oraz innych witamin. Jeśli przeczytamy o dwutlenku siarki w składzie, powinniśmy odłożyć produkt na półkę.

Bakalie
Bakalie© pexels

Bakalie sprzedawane na wagę i przechowywanych w wielkich workach również nie są zbyt dobrym wyborem. Nie znamy ich składu. Mogą one zawierać na przykład aflatoksyny, które gromadzą się w wątrobie i wywołują problemy i choroby związane z tym narządem. Te związki wykryto u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Mogą również powodować marskość wątroby lub żółtaczkę.

Jeśli chcemy mieć pewność, że bakalie będą zdrowe i pełne wartości odżywczych, powinniśmy kupować je ze sprawdzonych źródeł, na przykład ze sklepów ekologicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy sami wysuszyli owoce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także